قیمت روز محصولات اپل

نحوه راه اندازی اپل تی وی + تنظیمات و رفع مشکلات

نحوه راه‌ اندازی اپل تی وی Apple TV
نحوه راه‌ اندازی اپل تی وی Apple TV

ما در این مطلب از بخش آموزش وبلاگ بینهایت کالا ، به شما نحوه راه اندازی اپل تی وی را آموزش می دهیم. در حالی که راه اندازی اولیه و اصلی اپل تی وی به سادگی انجام می شود اما چند نکته و تنظیمات جزئی تر وجود دارد که شما باید آن ها را تنظیم کنید.

راه اندازی اولیه اپل تی وی در مدت زمان کوتاهی و به سادگی انجام می شود ، مخصوصاً اگر یک ایفون یا ایپد نیز داشته باشید. اما چند نکته دیگر وجود دارد که شاید شما به خواهید آن ها را به صورت کامل شخصی سازی کنید تا رابط کاربری دستگاه متناسب با نیاز های شما باشد. ما به شما نحوه راه اندازی و تنظیمات اپل تی وی متناسب با نیاز های شما را آموزش می دهیم.

نحوه متصل کردن اپل تی وی به تلویزیون

نحوه راه اندازی اپل تی وی
نحوه راه اندازی اپل تی وی

قبل از راه اندازی اپل تی وی ، شما باید آن را به تلویزیون وصل کنید. این کار در حقیقت بدون یک کابل HDMI امکان پذیر نیست و این موضوع خیلی در مورد اپل تی وی ها نکته مثبتی به شمار نمی رود. شاید شما از قبل یک کابل HDMI داشته باشید و اگر هم که ندارید ما به شما خرید کابل HDMI فوق سریع ۸K را پیشنهاد می کنیم مخصوصا اگر اپل تی وی ۴K را داشته باشید. اگر هم که نمی خواهید هزینه بیشتری بکنید ، از یک کابل HDMI معمولی نیز می توان استفاده کرد.

خرید و قیمت اپل تی وی ۶۴ گیگابایت ۴K – کلیک کنید
خرید و قیمت اپل تی وی ۳۲ گیگابایت ۴K – کلیک کنید

نحوه راه اندازی اپل تی وی

نحوه راه اندازی اپل تی وی
نحوه راه اندازی اپل تی وی

هنگامی که اپل تی وی را به وسیله کابل HDMI به تلویزیون متصل کردید ، می توانید اپل تی وی را راه اندازی کنید. برای این کار طبق مراحل زیرا عمل کنید:

۱- کابل برق را متصل کنید و از اتصال اپل تی وی به تلویزیون با کابل HDMI اطمینان حاصل کنید.

۲- تلویزیون را روشن کنید و به ورودی HDMI که اپل تی وی به آن متصل است بروید. برخی از تلویزیون های هوشمند به صورت خودکار به بخش HDMI می روند و شما نیازی به انتخاب دستی آن ندارید.

۳- دکمه منو در ریموت سیری را بزنید. اگر این کار باعث فعال شدن اپل تی وی نشد ، ریموت سیری را با نگه داشتن دکمه های منو و + به اپل تی وی متصل کنید.

۴ با استفاده از ریموت سیری زبان مورد نظر و کشور را انتخاب کنید.

۵- این مرحله جایی است که وجود یک ایفون یا ایپد بسیار کارآمد خواهد بود. اگر شما یک دستگاه داشته باشید که از سیستم عامل iOS 9.1 و جدیدتر بهره ببرد، می توانید از آن برای راه اندازی شبکه استفاده کنید. اگر شما دستگاه iOS را نزدیک و یا بر روی اپل تی وی قرار دهید ، اپل تی وی اطلاعات مورد نیاز برای راه اندازی شبکه را از جمله پسوورد مودم را دریافت خواهد کرد.

لازم به ذکر است که حتما باید بلوتوث در دستگاه ای او اس روشن باشد. اگر روشن باشد اپل تی وی به سرعت ایفون یا ایپد شما را پیدا خواهد کرد و به شبکه وای فای یکسانی که گوشی یا ایپد شما از آن استفاده می کند، متصل خواهد شد.

ایفون و ایپد کار را بسیار ساده خواهند کرد و اگر دستگاه ای او اس نداشته باشید ، باید پسوورد ها را به صورت دستی و با استفاده از صفحه کلید وارد کنید که امری عذاب آور است.

وارد کردن یک پسوورد در اپل تی وی

نحوه راه اندازی اپل تی وی
نحوه راه اندازی اپل تی وی

وارد کردن اپل ایدی و پسوورد قدم بعدی است و این کار می تواند بسیار خسته کننده باشد زیرا کار کردن با صفحه کلید اپل تی وی آسان نیست و تمام حروف الفبا و سمبل های پر تکرار در یک خط نمایش داده می شوند در حالی که در مدل های قدیمی تر اپل تی وی حروف در خانه های جداگانه قرار داشتند. این بدین معنی است که شما برای وارد کردن کلمه باید از آن سوی صفحه برای دفعات متعددی به طرف دیگر بروید و اشتباهات زیادی نیز در وارد کردن حروف رخ می دهد.

از سیری استفاده کنید

یک انتخاب ساده تر، دیکته کردن آدرس ایمیل و پسوورد با استفاده از سیری است. برای این کار می توانید بر قسمت مرتبط با سیری بر روی صفحه نمایش بزنید و دکمه میکروفون در ریموت سیری را نیز نگه دارید.

استفاده از Remote App ایفون

آپدیت سیستم عامل tvOS 9.1 با خود پشتیبانی از اپ Remote ایفون را به همراه آورد و به شما اجازه می دهد تا از دستگاه iOS خود برای وارد کردن اطلاعات حساس ورود و ورودی هی جستجو به جای صفحه کلید آزار دهنده اپل تی وی استفاده کنید. در حقیقت بخش وارد کردن متن باید به صورت خودکار هنگامی که نیازی به وارد کردن یک متن در اپل تی وی باشد، بر روی صفحه ایفون شما ظاهر شود.. شما همچنین می توانید از اپ Remote درون ساخت اپل واچ برای کنترل اپل تی وی استفاده کنید.

سرویس های موقعیت مکانی ، سیری ، اسکرین سیور و دیگر امکانات را فعال کنید

مراحل بعدی در راه اندازی اپل تی وی به صورت زیر می باشند:

۱- تعیین کنید که می خواهید سرویس های موقعیت مکانی را فعال کنید یا خیر.

شاید شما به ین فکر کنید که لزوم فعال بودن سرویس های موقعیت مکانی برای یک دستگاه ثابت در یک نقطه چیست اما باید بگوییم که فعال کردن این سرویس ها ارزش دارد زیرا با استفاده از آن ها، اسکرین سیور های جدید اپل بر اساس زمان در شبانه روز تغییر خواهند کرد.

۲- سیری را در اپل تی وی انتخاب کنید.

حالا شما باید سیری را در اپل تی وی انتخاب کنید.( فرض می شود که سیری در کشور مورد پشتیبانی است و شما باید اینگونه فرض کنید زیرا شما بر روی ایفون سیری را دارید و سری بر روی اپل تی وی نیز فعال خواهد بود). به سیری Yes بگویید تا بتوانید از مزیت های میکروفون درون ساخت ریموت سیری و فرمان های جدید که با آن ها قادر خواهید بود از اپل تی وی بیشترین بهره را ببرید، استفاده کنید.

۳- اسکرین سیور های جدید اپل را فعال کنید.

نحوه راه اندازی اپل تی وی
نحوه راه اندازی اپل تی وی

کمی عجیب است که این اسکرین سیور های اپل به صورت پیش فرض غیر فعال هستند و شما باید هنگام راه اندازی اپل تی وی ان ها را فعال کنید. اگر شما از پهنای باند محدود بهره می برید و نمی خواهید حجم اینترنت زیادی صرف کنید شاید بخواهید از این اسکرین سیور ها صرف نظر کنید زیرا فعال بودن این اسکرین سیور ها نیاز به ۶۰۰ مگابایت حجم دانلود در هر ماه دارد.

۴- با ارسال داده های تشخیص مشکلات موافقت کنید.

صفحه آخر از شما می خواهد که اجازه بدهید تا داده های مربوط به تشخیص مشکلات مورد دسترسی اپل باشد که موقعیت مکانی شما نیز در زمره این اطلاعات قرار دارد. اما اگر شما اجازه این کار را ندهید نباید از بهبود نیافتن عملکرد و مشکلات اپل تی وی گلایه کنید.

با صفحه اصلی آشنا شوید ( Home Screen )

نحوه راه اندازی اپل تی وی

هنگامی که شما راه اندازی اولیه را تکمیل کردید، به صفحه اصلی و صفحه خانه اپل تی وی منتقل خواهید شد. اگر شما با مدل های قدیمی تر اپل تی وی آشنا باشید متوجه خواهید شد که صفحه اصلی با صفحه اصلی آن ها کمی متفاوت است.

در صفحه اصلی نتفلیکس وجود ندارد و ممکن است شما را نگران کند اما دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اگر به دنبال تماشا نتفلیکس هستید، می توانید اپ نتفلیکس را که در اپ استور اپل در دسترس است را دریافت کنید.

همچنین می توانید در اپ استور به دنبال برنامه های اپل تی وی دیگر و متنوعی بگردید تا صفحه اصلی اپل تی وی خود را به برنامه های مختلف و هیجان انگیز مزین کنید

اسکرین سیور های اپل تی وی را تغییر دهید.

نحوه راه اندازی اپل تی وی

راه های گوناگون و متعددی برای شخصی سازی اپل تی وی شما وجود دارد. شاید شما علاقه زیادی به اسکرین سیور های اپل از نمای هوایی مناطق مختلف جهان مثل لندن و دیوار بزرگ چین لذت ببرید و یا شاید به دنبال اسکرین سیور دیگری باشید.

اگر شما از تصاویر هوایی که در حال حاضر پخش می شوند خسته شده اید، شما می توانید یک آپشن برای نمایش تصاویر جدید به صورت بیشتر را فعال کنید.

تنظیمات تصاویر اسکرین سیور هوایی جدید از طریق Setting سپس General و Screen Saver در دسترس است. حالت پیش فرض دانلود ویدئو های جدید به صورت ماهیانه است اما شما می توانید آن را به هفتگی و یا روزانه تغییر دهید. البته در نظر داشته باشید هر مجموعه که دانلود شود نزدیک به ۶۰۰ مگابایت حجم اینترنت مصرف می کند یعنی اگر شما حالت روزانه را فعال کنید، ۶۰۰ مگابایت اینترنت فقط برای اسکرین سیور شما مصرف می شود.

این اسکرین سیور های بیشتر به شما تنوع خوبی می دهند اما شما نمی توانید آن چه را که مشاهده می کنید نمی توانید تغییر دهید. هیچ راهی برای انتخاب شهر مورد علاقه تان و فقط تماشای آن وجود ندارد که البته امکان اضافه شدن این ویژگی وجود دارد.

اگر شما به صورت کامل از اسکرین سیور های هوایی خسته شده اید ، می توانید از تصاویر خودتان برای اسکرین سیور استفاده کنید. شما می توانید تصاویر را از مجموعه عکس ، اشتراک تصویر و یا مجموعه تصاویر iCloud انتخاب کنید. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

۱- اپ Photos در اپل تی وی را باز کنید و آلبومی که می خواهید به عنوان مجموعه اسکرین سیور به کار رود را انتخاب کنید.

۲- بر روی گزینه Screen saver بزنید تا عکس های آلبوم به عنوان اسکرین سیور های جدید استفاده شوند.

۳- برای دستکاری و جزئیات تنظیمات اسکرین سیور به Setting سپس General و Screen saver و بعد از آن به Screen saver type بروید.

اپل همچنین تصاویر حیوانات ، گل ها و طبیعت را نیز به عنوان انتخاب های اسکرین سیور محیا کرده است که می توانید آن ها را انتخاب کنید. همچنین شما می توانید از اثر های هنری آلبوم ها در اپ موزیک نیز استفاده کنید.

هنگامی که تصاویر دلخواه تان را برای اسکرین سیور انتخاب کردید ، شما می توانید جلوه های ورود و خروج آن ها را از طریق انتخاب های متنوع تعیین کنید. همچنین می توانید تعیین کنید که هر اسلاید برای چه مدتی نمایش داده شود.

چگونه اپل تی وی را در حالت Sleep قرار دهیم؟

نحوه راه اندازی اپل تی وی

اپل تی وی به صورت خودکار پس از یک ساعت به حالت Sleep می رود اما اگر بخواهید می توانید خودتان آن را در حالت sleep قرار دهید. بعضی از افراد اعتقاد دارند که روشن گذاشتن و یا قرار دادن در حالت sleep در وسایل برقی فرقی ندارد زیرا هر دو موجب مصرف برق می شوند اما اگر شما اپل تی وی را در اتاق خواب گذاشته باشید و هنگامی که بخواهید بخوابید می توانید چراغ اپل تی وی را با قرار دادن آن در حالت Sleep قطع کنید.

برای این کار دکمه home را برای چند ثانیه نگه دارید تا به منو جانبی دسترسی پیدا کنید، سپس از ان جا گزینه sleep را انتخاب کنید.

اگر هر زمانی خواستید اپل تی وی را دوباره روشن کنید، تنها لازم است هر دکمه ای از ریموت سیری را فشار دهید.

چگونه از رفتن اپل تی وی به حالت sleep جلوگیری کنیم؟

نحوه راه اندازی اپل تی وی

شاید شما به جای قرار دادن اپل تی وی در حالت sleep بخواهید آن را روشن و فعال نگه دارید. اپل تی وی به صورت پیش فرض پس از یک ساعت به حالت sleep وارد می شود اما شاید شما دوست داشته باشید بگذارید تصاویر اسکرین سیور هوایی در پس زمینه پخش شوند. برای تغییر تنظیمات پیش فرض:

به تنظیمات و قسمت general بروید و از آن جا به sleep after بروید و از یک ساعت آن را به مقدار دلخواه تان تغییر دهید. انتخاب های شما برای این کار هیچوقت ، ۱۵ دقیقه ، ۳۰ دقیقه، یک ساعت، پنج ساعت و ده ساعت است ؛ پس می توانید زمان مورد نظر و متناسب با نیاز های تان را انتخاب کنید.

چگونه اپل تی وی را ری استارت کنیم؟

نحوه راه اندازی اپل تی وی

اگر اتفاق عجیبی برای اپل تی وی شما رخ داد بهترین راه حل شما می توانید روش آزمایش شده ” خاموش و روشن کردن دوباره دستگاه” باشد. این کار با رفتن به تنظیمات ، system و سپس گزینه Restart در اپل تی وی امکان پذیر است.

روش دیگر برای ری استارت کردن نیز فشردن و نگه داشتن دکمه منو و Home در ریموت سیری به صورت همزمان است. هنگامی که چراغ جلوی اپل تی وی شروع به چشمک زدن کرد دکمه ها را رها کنید تا اپل تی وی ری استارت شود.

نحوه فعال کردن ویژگی Voice over در اپل تی وی

نحوه راه اندازی اپل تی وی

اپل تعداد زیادی از قابلیت های دسترسی را در اپل تی وی قرار داده و ویژگی voice over یکی از مهم ترین ها در میان قابلیت های دیگر است. شما می توانید از سیری بخواهید که voice over را روشن کند و یا می توانید به تنظیمات و سپس General و پس از آن به قسمت Accessibility و voice over بروید.

هنگامی که voice over فعال شد ، متن هایلایت شده با ریموت سیری به صورت بلند خوانده می شود. شما می توانید voice over را با یک بار زدن دو انگشت بر تاچ پد متوقف کنید و با دو انگشت دو بار بر تاچ پد ضربه بزنید تا خواندن ادامه یابد.

چگونه روی صفحه نمایش اپل تی وی زوم کنیم؟

نحوه راه اندازی اپل تی وی

یکی دیگر از ویژگی های دسترسی که اپل قرار داده ، قابلیت زوم کردن و بزرگ نمایی صفحه نمایش اپل تی وی است.

برای روشن کردن قابلیت زوم به تنظیمات و قسمت General بروید. پس از آن از قسمت Accessibility زوم را فعال کنید.

هنگامی که زوم فعال باشد، شما می توانید از تاچ پد بر روی ریموت سیری استفاده کنید تا تصاویر را در اپل تی وی بزرگ کنید، بر روی یک قسمت از صفحه نمایش زوم کنید ، اطراف یک تصویر را به دقت مشاهده کنید و یا میزان بزرگ نمایی صفحه را تنظیم کنید.

چگونه Closed caption ها و زیرنویس را در اپل تی وی روشن کنیم؟

نحوه راه اندازی اپل تی وی

closed caption ها در اصل متن های نمایش داده در صفحه هستند که عناصر غیر صوتی در پشیزی که مشاهده می کنید را برای شما توصیف می کنند. سه بار دکمه home را بزنید تا قابلیت های دسترسی که در آن ها voice over ، زوم ، Closed caption و توصیف های صوتی نیز وجود دارند را فعال کنید.

برای روشن کردن زیرنویس ها می توانید هنگام تماشا هر ویدئو تمام صفحه بر روی بخش لمسی ریموت به پایی بکشید تا فعال شوند.

اگر شما می خواهید این قابلیت های به صورت پیش فرض باشند به تنظیمات و general بروید. سپس به بخش accessibility وارد شوید و از آن جا به accessibility shortcut بروید و تنظیمات پیش فرض خود را انتخاب کنید.

چگونه در اپل تی وی اسکرین شات بگیریم؟

نحوه راه اندازی اپل تی وی

امکان اسکرین شات گرفتن در اپل تی وی ممکن است اما چندان ساده نیست. برای این کار مراحل زیرا را انجام دهید:

۱- محیط توسعه apple Xcode را با استفاده از مک و اپ استور مک دانلود کنید.

۲- Xcode را بر روی مک نصب کنید.

۳- با استفاده از کابل یو اس بی سی ، اپل تی وی را به مک وصل کنید.

۴- Xcode را باز کنید. قسمت Window و Devices را انتخبا کنید و سپس اپل تی وی را انتخاب کنید.

۵- بر روی Take Screenshot بزنید.

چگونه از صفحه اپل تی وی ویدئو ضبط کنیم؟

نحوه راه اندازی اپل تی وی

شما همچنین می توانید از اپل تی وی خود ویدئو ضبط کنید. برای این کار مراحل به صورت زیر است:

۱- با استفاده از یک کابل یو اس بی سی اپل تی وی را به مک متصل کنید.

۲- QuickTime را در مک باز کنید. سپس File و New movie recording را انتخاب کنید.

۳- بر روی فلش کنار دکمه ضبط کلیک کنید و از دوربین ، اپل تی وی و میکروفون را انتخاب کنید.

۴- بر روی گزینه ضبط بزنید.

چگونه صفحه مک ، ایپد یا ایفون را با تلویزیون خود به اشتراک بگذارید؟

نحوه راه اندازی اپل تی وی

شما اگر از AirPlay برای اشتراک تصاویر صفحه بین مک ، ایفون و ایپد با تلویزیون و با استفاده از اپل تی وی استفاده کنید، تصاویر و در بیشتر اوقات صدا را در تلویزیون دریافت خواهید کرد.

برای استفاده از ایر پلی در مک، برروی آیکون AirPlay در بالا سمت راست نوار منو کلیک کنید و اپل تی وی را انتخاب کنید. شما می توانید تلویزیون را برای نشان دادن صفحه مک و یا استفاده از آن به عنوان یک صفحه جدید برای نشان دادن محتوا مک تعیین کنید.

برای استفاده از ایر پلی در ایفون ۸ یا مدل های قدیمی تر ، از پایین صفحه به سمت بالا بکشید و سپس Screen mirroring را انتخاب کنید. در ایفون X و مدل های جدید تر شما می توانید با پایین کشیدن بالا سمت راست صفحه به مرکز کنترل دسترسی داشته باشید. همانند نسخه مک AirPlay ، شما می توانید تلویزیون را برای نشان دادن صفحه ایفون و یا استفاده از آن به عنوان یک صفحه جدید برای نشان دادن محتوا ایفون تعیین کنید.

تنها مشکل استفاده از AirPlay بر روی ایفون و آیپد این است که شما در هنگام استراک محتوا نمی توانید از دستگاه خود استفاده کنید و چیز هایی مثل تماس های تلفنی مشاهده را قطع می کنند.

چگونه با اپل تی وی وب گردی کنیم؟

نحوه راه اندازی اپل تی وی

این مورد یکی از کار هایی است که همه می خواهند آن را انجام دهند اما به صورت مستقیم امکان پذیر نیست. بر طبق گفته های وب سایت ۹to5Mac ، یک پروژه منبع باز وجود دارد که به شما اجازه می دهد محتوای وب را در اپل تی وی خود مشاهده کنید. کاربران می توانند از ترک پد شیشه ای بر روی ریموت سیری به جاهای مختلف وب سر بزنند. اما این موضوع که مرورگر وب در اپ استور اجرا شود بعید به نظر می رسد زیرا نیاز به یک API خصوصی دارد تا عمل کند.

روش جایگزین استفاده از AirPlay برای به اشتراک گذاشتن یک صفحه وب از مک ، ایپد یا ایفون با تلویزیون با استفاده از اپل تی وی است. با این کار شما می توانید صفحه وب را در یک نمایشگر بزرگ ببینید اما لازم به ذکر است که هر انتخابی در آن صفحه باید از طریق دستگاهی که آن را به اشتراک گذاشته است انجام شود و به عنوان مثال پایین رفتن صفحه را باید با مک انجام دهید و شما نمی توانید با اپل تی وی این کار را انجام دهید.

چگونه مشکلات اپل تی وی را حل کنیم؟

نحوه راه اندازی اپل تی وی

اگر شما هر مشکلی با اپل تی وی داشتید، اولین قدم ان است که اطمینان حاصل کنید که نرم افزار شما به روز است.

برای چک کردن وجود یک آپدیت برای نرم افزار به تنظیمات و System بروید. سپس Software updates را انتخاب و به Update software بروید. اگر آپدیتی وجود داشته باشد از اینجا شما می توانید آن را دانلود و نصب کنید. ( در مدل های قدیمی تر اپل تی وی برای چک کردن آپدیت باید از مسیر Settings > General > Update Software استفاده کنید.