قیمت روز محصولات اپل

ای او اس ۱۵: تغییرات قفل صفحه، اعلان‌ها، امنیت و دیگر مشخصات قابل انتظار

مشخصات ای او اس 15

آی او اس ۱۴ نسخه‌ی خوبی بود اما بهتر از آن هم ممکن است!

یکی از بهترین بروزرسانی های آیفون، آی او اس ۱۴ بود که سال پیش منتشر شد. اپل کاملا طبق انتظارات ما عمل اما چندین قابلیت جدید را به ای او اس ۱۴ اضافه کرد؛ از اصلاح صفحه home گرفته تا بهبودهای امنیتی دستگاه و ساده‌سازی UI (رابط کاربر) سیری. و آپدیت های بعدی نیز همین روال را در پیش گرفتند؛ در آی او اس ۱۴.۵ قابلیت بازکردن قفل اپل واچ، شفاف‌سازی میزان دسترسی برنامه های مختلف به اطلاعات کاربر و دیگر ترفندها و ویژگی های موثر را دیدیم. اما ای او اس ۱۵ چگونه است؟

با نگاهی به ای او اس ۱۵، همچنان خواهان اعمال تغییرات بسیاری برروی سیری هستیم اما بهبودهای جدید مثل App Library و ویجت های هوم اسکرین باعث شده اند تا آی او اس از همیشه و از رقیبان خود، بروزتر و انعطاف‌پذیرتر باشد. اما انتظار بیشتری از اپل داریم. در پایین به انتظاراتمان از نسخه جدید ای او اس که امسال منتشر می شود، می پردازیم.

ای او اس ۱۵: بتا و تاریخ انتشار

اپل از ای او اس ۵ به بعد، نسبت به تاریخ انتشار سیستم های عامل خود وسواس به خرج می دهد و همه را با فواصل زمانی نسبتا معین منتشر می کند. ما انتظار داریم که آی او اس ۱۵ در کنفرانس WWDC در ۷ام جوئن معرفی شود؛ و نسخه های بتای توسعه‌دهنده، بتای عمومی و در نهایت نسخه اصلی در ماه سپتامبر – احتمالا همزمان با معرفی آیفون ۱۳ – منتشر شود.

انتظارات ما از قابلیت های جدید ای او اس ۱۵

ما تا کنفرانس WWDC اطلاعاتی زیادی از آی او اس ۱۵ نخواهیم داشت اما بلومبرگ گزارشی منتشر کرده که تا حدی از قابلیت های OS جدید اپل خبر می دهد. با این که جزییات آن بسیار محدود است اما Mark Gurman می گوید اپل قرار است در این نسخه قفل صفحه‌ی (Lock Screen) جدیدی را معرفی کند که قطعا کاربران از آن خوش‌شان خواهد آمد. همانطور که در پایین خواهید دید، Lock Screen کنونی اپل مشکلاتی دارد و این کمپانی باید به فکر تغییر و اصلاح آن باشد.

اپل همچنین قصد دارد در نحوه نمایش اعلان ها تغییراتی اعمال کند؛ بخش اعلان ها (notification) برای مشترکان آیفون به معضلی جدی تبدیل شده است. Gurman می گوید کاربران در آی او اس ۱۵ می توانند نحوه نمایش و صدای اعلان ها را بسته به حالت صدادار، ویبره یا سایلنت گوشی تغییر دهند. همچنین گفته شده که اپل قرار است منو ای در آی او اس ۱۵ تعبیه کند که کاربران بتوانند در آن حالت رانندگی، کار یا خواب را انتخاب کنند و این حالات برروی Lock Screen و Control Center نمایش داده شود. به علاوه، قرار است گزینه ی جدید اضافه شود که به طور خودکار به پیامک های شما پاسخ بدهد؛ این ویژگی در حال حاضر درحالت Driving (رانندگی) وجود دارد اما قرار است توسعه یابد.

Gurman همچنین می گوید آی او اس ۱۵ راه «تامین امنیت چندبرابری» آی او اس ۱۴ را ادامه خوهد داد؛ یکی از این قابلیت های جدید منو ای است که کاربر می تواند برنامه هایی که به طور نامحسوس درحال shareکردن اطلاعات او هست را مشاهده کند. و در نهایت، اپل قرار است برروی برنامه Messages تغییراتی اعمال کند؛ «هدف این است که این برنامه به اپلیکیشن شبکه اجتماعی تبدیل شود و بتواند با واتساپ شرکت فیسبوک به رقابت بپردازد» اما این قابلیت احتمالا در نسخه بعدی آپدیت آی او اس ۱۵ در دسترس خواهد بود.

ما کاربران از iOS 15 چه می خواهیم:

تا هنگام معرفی iOS 15، لیستی از ویژگی ها و قابلیت هایی که از اپل انتظار داریم تهیه کردیم که در پایین به توضیح آن می پردازیم؛

ظاهر

Lock screen

Lock Screen اپل به جز چند میانبری که حتی آپشن شخصی‌سازی آن‌ها را ندارید، نمایش زمان و تاریخ و درصد باتری (آن هم خیلی کم) کارایی دیگری ندارد. هدف اصلی Lock Screen این است که اعلان ها را نمایش دهد اما جای آن ها روی قفل صفحه نیست. اما اگر قرار است با بالا کشیدن صفحه، اعلان ها را مشاهده کنیم پس دقیقا هدف Lock Screen، آن‌ هم وقتی که باید برای دیدن اعلان های جدید قبلی ها را به کنار بکشیم، چیست؟

بهترین کار این است که بتوان ویجت ها را روی آن قرار داد؛ اگر امنیت اطلاعات شخصی آیفونی که همچنان قفل است به خطر بیفتد (البته فیس آیدی همانطور که اعلان ها محافظ می کند، مراقب اطلاعات نیز هست) راه حل جایگزین این است که سیری – طبق عادت های ما – اطلاعاتی که همیشه مورد نظر ما است را به ما نشان دهد. اگر رویدادی در تقویم تنظیم کرده‌اید، Lock Screen آن را برای شما نمایش می دهد اما فقط ۱ ساعت مانده به زمان مقرر آن! اگر روزهای شنبه ساعت ۳ به مادر خود زنگ می زنید، دکمه “Call mom” می تواند در کنار زمان و تاریخ قرار گیرد. آب و هوا و پیشبینی وضع هوای آتی می توانند همیشه روی صفحه باشند. فیس آیدی می تواند هنگامی که هرکدام از این قسمت ها را لمس می کنیم، احراز هویت کند و آن ها را برای ما باز کند.

قفل صفحه درحال حاضر که تاریخ و زمان و لیست اعلان دارد به هیچ وجه به یک Lock Screen مدرن و کارآمد شبیه نیست؛ با لمس بخش های مختلف آن ها برای شما باز نمی شوند و تنها علت وجود آن، قفل نگه داشتن آیفون است.

صفحه نمایش همیشه روشن (Always-on)

اپل واچ صفحه نمایش همیشه روشن دارد. گوشی های اندرویدی نیز سال ها است که صفحه نمایش OLED همیشه روشن دارند. چرا کاربران آیفون باید از این قابلیت محروم بمانند؟ صفحه نمایش همیشه روشن (sleep) می تواند شبیه Lock Screen با چند تغییر جزیی در آن، در آیفون بکار رود. این صفحه نمایش می تواند زمان، تاریخ و درصد باتری – اما نه اعلان ها – را نمایش دهد. اعلان ها می توانند برای چند لحظه روی صفحه نمایش داده شوند و بعد محو شوند اما هدف این است که قفل صفحه را به ندرت برای رسیدن به کارهای‌مان باز کنیم.

مشخصات ای او اس 15

قطعا باعث خوشحالی ما می شود اگر اپل امکان صفحه نمایش همیشه روشن اپل واچ را به Lock Screen آیفون بیاورد. می توان ۴ نوع ویجت مختلف را در دو طرف ساعت با فرمت های استاندارد قرار داد. توسعه‌دهندگان می توانند از این قابلیت جدید برای برنامه های خود استفاده کنند و کاربران می توانند از میان آن‌ها، ویجت مورد نظر را برای نمایش روی Lock Screen آیفون خود انتخاب کنند. با این روش بسیار خوب می توانیم بدون این که قفل ایفون خود را باز کنیم به اطلاعات دلخواه خود دسترسی داشته باشیم. بعضی از اطلاعات مورد نظرمان باید بدون این که نیاز باشد تا Lock Screen را باز کنیم نیز در دسترس‌مان باشند. این قابلیت باعث کارامدی بیشتر آیفون می شود و می تواند یکی از مهم‌ترین ویژگی های مربوط به سلامت و تندرسی باشد.

App Library

کتابخانه اپلیکیشن یکی از موثرترین و بهترین امکانات آی او اس ۱۴ بود. می توانستید از آن‌جا برنامه‌هایی که به ندرت از آن ها استفاده کرده بودید را بسیار راحت برای همیشه از روی Home Screen آیفون خود پاک کنید. ساخت این برنامه پاسخ اپل به برنامه App Drawer بود که کاربران اندروید سال‌ها است از آن استفاده می کنند.

با این که ایده آن بسیار جذاب است اما در عمل باعث نارضایتی تعداد از کاربران شده است. دسته‌بندی خودکار برنامه‌ها کمی گیج‌کننده است؛ اگر آیکون برنامه را نبینید، نمی توانید تشخیص دهید کدام برنامه داخل کدوم گروه قرار دارد. با لمس آیکون های درشت‌تر، خودِ برنامه باز می شود اما اگر گروه کوچک‌تر گوشه پایین سمت راست را لمس کنید، گروه اصلی باز می شود! ترتیب‌ خودکار برنامه ها نیز کمی آزاردهنده است. جای برنامه های اصلی نباید هرگاه که ازآن‌ها استفاده می کنید تغییر کند. هیچگاه نیز نمی توانید به گروه و ترتیب برنامه های مختلف عادت کنید.

برنامه App Library ای او اس 15

اپل می توانید ترتیب گروه های App Library را طوری تغییر دهد که هرگروه آیکون بزرگ ۴ برنامه را نشان دهند و کاری کنید که با لمس هرقسمت آن، گروه برای شما باز شود نه برنامه. ترتیب گروه ها باید ثابت و به طور دستی قابل تغییر (با قابلیت لمس و نگه داشتن قدیمی jiggle mode) باشد. و باید آپشنی در Settings تعبیه شود که با آن بتوانیم، به جای این که صفحه را پایین بکشیم یا نام آن را سرچ کنیم، App Library را طور به پیشفرض در حالت list view قرار دهیم.

برنامه ها

آب و هوا (Weather)

برنامه Weather همچنان در عهد عتیق باقی مانده و از زمان آی او اس ۷ تغییر چندانی روی آن صورت نگرفته است. وقت آن رسیده که ظاهر آن به کلی عوض شود و کارایی آن از Weather Channel به منبع داده‌ها تغییر کند.

برنامه Weather آی او اس 15

برنامه Weather یکی از آن بازی هایی است که هرکسی از آن یک استفده بخصوص می کند؛ در نتیجه بهتر از که تمرکز اپل روی انعطاف‌پذیری و قابلیت شخصی‌سازی بخش های مختلف این برنامه باشد تا ظاهر آن هم رده برنامه های آب و هوای مدرن و کنونی شود. اکثر کاربران می خواند تا رادار زنده، اطلاعات بیشتر درمورد آب و هوا، پیشبینی (واقعیِ) وضع هوا در ۷ روز آینده و هشدارهای سرویس برنامه Weather را روی آیفون خود داشته باشند. تازه مشترکان خواهان طراحی جدید ظاهر آن هستند؛ طراحی ای که ۳ سال از عمر آن نگذشته باشد!

Home

حالا که بحث درباره ی تغییر و اصلاح اساسی اپلیکیشن های ایفون شد بهتر است نگاهی به Home بیدازیم؛ دستگاه های هوم کیت به هیچ وجه در برنامه هوم کارایی ندارند. برنامه هوم چیست؟ چندین مربع کوچک با جزییات مختصر که زمانی که آن ها لمس می کنیم هیچ بازخوردی نمی گیریم؟ در هوم نور دستگاه ها یکی یکی قابل تنظیم اند و گروهی نمی توان آن‌ها را کنترل کرد؟

برنامه هوم باید ویجت های بهتری برای هرکدام از دستگاه های هوم کیت داشته باشد؛ این ویجت ها باید جزییات حالت فعلی دستگاه ها را به ما بگویند و به ما امکان کنترل هوشمندانه‌تر آن‌ها را بدهند. هوم پاد باید برگه جداگانه داشته باشد تا مشکلات را بازتاب دهد و همچنین سیری باید سوال ها و راهنماهایی مخصوص آن در خود داشته باشد. این اپلیکیشن به یک طراحی اساسی نیاز دارد تا بتواند به یک تکنولوژی هوشمند دستگاه های خانگی تبدیل شود و این تکنولوژی برای اپل بسیار حائز اهمیت است. هوم اپ محصولی است که با حداقل ها به کار خود ادامه می دهد و حداقل ها وجهه خوبی ندارد.

Stocks

زمانی که برای فروش ارز و سهام مجبور بودید با کارگزار خود تماس بگیرید، Stocks برنامه بسیار خوبی بود اما حالا که خرید و فروش با گوشی هوشمند بسیار رایج شده است، Stocks نیز نیاز به بروزرسانی دارد. با لمس آیکون های سهام ها و ارزهای مختلف می توانستید اطلاعات مورد نظر خود را بدست آورید اما حالا این کار فقط اتلاف وقت است.

اپل در ای او اس ۱۵ باید به برنامه هایی مثل Robinhood, E*Trade و TD Ameritrade اجازه دهد تا اطلاعات خود را توسط API با برنامه Stocks آیفون به اشتراک بگذارند؛ کاربر با این کار همیشه اطلاعات بروزشده حساب های خود را دریافت خواهد کرد. و اگر می خواهید انتقالی انجام دهید، Stocks می تواند لینکی پنهان به واسطه برنامه پشتیبانی شده به شما بدهد. اگر این تغییرات روی Stocks اعمال شوند شاید بالاخره اپلیکیشن را باز کردیم!

برنامه های پیشفرض (Default apps)

اپل در آی او اس ۱۴ به کاربران امکان انتخاب browser و اپلیکیشن ایمیل پیشفرض را داد؛ اگر لینکی را لمس می کردید یا ایمیلی را برای کسی می فرستادید، بجای برنامه های Safari و Mail، برنامه های پیشفرض‌تان باز می شد.

در آپدیت بعدی دیدیم هنگامی که به سیری نام موسیقی، خواننده‌ای، آلبومی یا پادکستی را می گویید تا فایل صوتی برای شما پخش کند، ابتدا از شما نام برنامه پخش کننده موسیقی دلخواه‌تان را می پرسد. البته این قابلیت شباهت چندانی به تنظیم برنامه موسیقی پیشفرض ندارد (نمی توان به Settings رفت و اپلیکیشنی را برای حالت Default انتخاب کرد) اما خوب، شروع خوبی است. ولی چرا اپل از مسوولیت سیری نمی کاهد و نمی گذارد خودمان برنامه پیشفرض موسیقی‌مان را انتخاب کنیم؟

این که چرا اپل در بحث برنامه های پیشفرض پا را فراتر نمی گذارد جای تعجب دارد. وقتی از سیری آدرس می پرسیم و اپل به طور خودکار اپل مپس را برای ما باز می کند، به نفع مصرف‌کننده کار نکرده بلکه طبق الگوهای محافظه‌کارانه خود عمل کرده است.

چرا اپل نمی گذارد برنامه دوربین پیشفرض را خودمان انتخاب کنیم؟ چندین برنامه مناسب برای دوربین در اپ استور وجود دارد اما هرگاه که دکمه camera قفل صفحه را لمس می کنیم، آی او اس به طور خودکار ما به به برنامه اصلی دوربین هدایت می کند؛ اگر از سیری بخواهیم برای‌مان عکسی بگیرد نیز همین اتفاق می افتد. برای برنامه Messaging نیز باید بتوانیم خودمان مسنجرمان را انتخاب کنیم. در نقاط مختلف جهان، کاربران برای تمام ارتباطات خود از WeChat استفاده می کنند؛ اما این که اپل اصرار دارد از برنامه Messages برای پیامک زدن استفاده کنیم، کمی آزاردهنده است.

سیری (دوباره!)

سال گذشته گفتیم که اپل همواره به طور متوالی اپ سیری را اصلاح می کند و آن را بهبود می بخشد اما تا به Google Assistant و Alexa برسد، راه درازی در پیش دارد. پیش‌تر درباره سیری آی او اس ۱۳ این‌گونه نوشتیم:

سیری هنوز نتوانسته به رقبای خود یعنی گوگل اسیستنت و الکسا برسد و در پاسخ به سوال های معمولی و استفاده از سرویس ها و برنامه های third-party همچنان مشکل دارد. سیری چندین نقص آشکار دارد؛ اگر Spotlight جستجو کنید، اطلاعات پرواز به شما می دهد و اگر از سیری سوالی بپرسید، جواب شما را با گوگل سرچ می دهد!
قابلیت تشخیص صدا (voice recognition) سیری باید بهبود یابد، سرعت واکنس آن باید افزایش یابد و باید شامل سرگرمی های بیشتری مقل بازی ها و معماهای جالب باشد. باید پاسخ های دقیق‌تر به محدوده وسیع‌تری از سوال های معمولی بدهد.

دوسال از این بررسی گذشته و همچنان سیری مشکلات قدیمی خود را دارد. سیری در انجام فعالیت های معمولی و پایه نقص دارد؛ مثلا در ای او اس ۱۵ باید بتواند اطلاعات پرواز را بگیرد و یا بدون این که مجبور باشیم بگوییم Hey Siri، فرمان های ما را باهم تطبیق دهد و واکنشی مناسب به آن داشته باشد. اپل تمام این قابلیت ها را می بایست چندسال پیش به سیری اضافه می کرد. چرا هنگامی که آلارمی درحال نمایش است نمی توانیم به سیری بگوییم که آن را قطع یا روی حالت snooze بگذارد؟ و این که سیری برای انجام ابتدایی ترین کارها به اتصال اینترنت نیاز دارد واقعا مضحک است. برای کمپانی ای که تمرکز و هدف اصلی اش امنیت و حافظت از اطلاعات شخصی کاربران است، کاربران باید بتوانند بدون نیاز به اتصال به اینترنت کارهای ساده ای مثل گذاشتن تایمر یا ایجاد یادآور (reminder) را با سیری انجام دهند.

اپل سعی کردن با گفتن این که «سیری ۲۰برابر حقایقی که در سه سال پیش می دانست را حال می داند» آی او اس ۱۴ را سیستم عاملی بسیار هوشمند معرفی کند. اما باید به اپل گفت که ۲۰برابر حقایقی (Facts) که سیری آی او اس ۱۱ می دانست، عدد چندان شگفت‌آوری نیست و نام بردن از تعداد حقایق اصلا به چه کار ما می آید؟ این عدد باید حداقل دوبرابر عدد کنونی باشد تا اپل بتواند با آن فخر بفروشد! اپل میل دارد که ۲۵ میلیارد درخواست ماهانه از سیری را به رخ همگان بکشد درحالی که این عدد تنها در ظاهر شگفت‌انگیز است. حدود ۱.۶۵ میلیارد دستگاه اپلی فعال در سراسر جهان وجود دارد. یعنی ماهانه از هر دستگاه عدد بسیار ناچیز ۱۵ درخواست برای سیری ارسال می شود! تقریبا به طور میانگین، کاربران به طور روز در میان از سیری دستگاه خود کار می کشند!

امنیت و اطلاعات شخصی

سال پیش از اپل خواستیم تا امنیت و عملکرد دو شعار اصلی آی او اس ۱۴ باشد و حقیقتا همینطور هم شد. طبیعتا هیچ سیستم عاملی که در دسترس صدها میلیون کاربر قرار گیرد و ۵سال از سخت‌افزار گوشی پشتیبانی کند، غیرقابل هک نیست اما اپل امتیازات خوبی برای امنیت بالای سیستم عامل خود دریافت کرده است.

امکانی که بیش از همه تعجب ما را برانگیخت، تاکید زیاد اپل بر ویژگی های خصوصی و امنیتی بود؛ از شفاف‌سازی دسترسی های برنامه ها گرفته تا دسترسی ندادن به clipboard، میکروفون، دوربین و حتی privacy labelهای اپ استور. به نظر می رسد اپل از مشکلات امنیتی به ستوه آمده بود که تا این حد برنامه های third-party اپ استور را سرکوب کرد.

حافظت از اطلاعات خصوصی حالا از بهترین ویژگی های اپل است؛ قطعا خواهان این ایم که در ای او اس ۱۵ اپل فراتر از این ها می رود و از اطلاعات مشتریان خود به نحو احسن مراقبت می کند. یک کاربر معمولی به هیچ وجه از میزان اطلاعاتی که از انتخاب ها و علایق و سلایق او استخراج می شود خبر ندارد و اگر چنین اطلاعاتی درز کنند (که درز هم می کنند) امنیت اطلاعات شخصی کاربر به خطر می افتد. اپل در ای او اس ۱۴.۵ با شفاف‌سازی میزان دسترسی برنامه ها قدم بزرگی به سوی افزایش امنیت کاربران خود برداشت؛ و اگر همینطور به راه خود ادامه دهد، در این نبرد پیروز میدان خواهد بود.

احراز هویت دومرحله‌ای

اپل در آی او اس ۱۴ کد احراز هویت دو مرحله ای را با پیامک برای ما می فرستد و ما می توانیم کد را کپی و با یک بار لمس آن را به جای مخصوص خود الصاق کنیم. در مقایسه با زمانی که مجبور بودیم بین برنامه Messages و برنامه یا سایت مورد نظرمان همواره درحال سوییج کردن باشیم، قابلیت بسیار پیشرفته ای است.

اما پیامک بهترین راه احراز هویت دو مرحله ای نیست. بهترین راه آن استفاده از برنامه هایی است که هر چند ثانیه کد متفاوتی را به طور تصادفی تولید می کنند. اپل باید API امنی ایجاد کند تا به برنامه هایی مثل Authy، Google Authenticator و Microsoft Authenticator اجازه دهد تا به طور خودکار کد مخصوص را در محل مناسب paste کنند. می تواند دقیقا مانند پیامک auto-fill باشد با این تفاوت که کد احراز هویت توسط برنامه مخصوصی تولید می شود.