قیمت روز محصولات اپل

مقایسه ایفون ۱۲ مینی با ایفون ۱۲

مقایسه ایفون 12 با ایفون 12 مینی

گوشی های ایفون ۱۲ مینی و ایفون ۱۲ نقاط اشتراک و تشابه زیادی دارند اما چند تفاوت کلیدی نیز در مقایسه ایفون ۱۲ مینی با ایفون ۱۲ نمایان می شود.

در میان مدل های فعلی ایفون اپل ، مقایسه بین ایفون ۱۲ پرو مکس با ایفون ۱۲ پرو ، تفاوت های برجسته زیادی را بین این دو مدل پرو نمایان می کند اما این موضوع در مورد مقایسه ایفون ۱۲ مینی با ایفون ۱۲ صادق نیست و در بسیاری از قسمت های و شاخصه ها ، این دو مدل با هم یکسان هستند.

واضح ترین تفاوت در مقایسه ایفون ۱۲ مینی با ایفون ۱۲ ، ابعاد صفحه نمایش است . ایفون ۱۲ مینی همان طور که از نامش پیداست کمی کوچک تر از ایفون ۱۲ است و به همین دلیل قیمت کمتری نیز دارد. اما در مورد چیز هایی که بر عملکرد گوشی در استفاده روزمره تاثیر گذار هستند ، ارزان ترین مدل های گوشی ایفون ۱۲ ، در قسمت های زیادی از جمله پردازنده و دوربین مشابه به هم هستند.

خرید و قیمت ایفون ۱۲ – کلیک کنید
خرید و قیمت ایفون ۱۲ مینی – کلیک کنید

اگر شما بین خرید ایفون ۱۲ و ایفون ۱۲ مینی تردید دارید ، جدول زیر تمام تفاوت ها و شباهت های برجسته بین این دو مدل را برای شما در یک مکان جمع آوری کرده است و در ادامه مطلب این تفاوت ها و شباهت ها را به صورت مفصل تر بررسی خواهیم کرد.

مقایسه آیفون ۱۲، آیفون ۱۲ مینی، آیفون ۱۲ پرو و آیفون ۱۲ پرو مکس

اگر شما می خواهید از بین ایفون ۱۲ مینی و ایفون ۱۲ یکی را بخرید ، بهتر است تصمیم خود را زودتر بگیرید زیرا گزارش ها حاکی از این هستند که اپل قصد دارد تولید ایفون ۱۲ مینی را کاهش دهد ؛ در نتیجه خرید مدل کوچک تر ایفون ۱۲ کمی سخت تر خواهد شد.

مشخصاتایفون ۱۲ مینیایفون ۱۲
قیمت پایه۶۹۹ دلار۷۹۹ دلار
ابعاد صفحه (رزولوشن)۵.۴ اینچ OLED (2340 x 1080) ۶.۱ اینچ OLED (2532×1170)
CPUA14 BionicA14 Bionic
حافظه ذخیره سازی۶۴GB, 128GB, 256GB۶۴GB, 128GB, 256GB
دوربین های پشتی۱۲MP wide (ƒ/۱.۶), ۱۶MP ultrawide (ƒ/۲.۴)۱۲MP wide (ƒ/۱.۶), ۱۶MP ultrawide (ƒ/۲.۴)
دوربین جلویی۱۲MP (ƒ/۲.۲)۱۲MP (ƒ/۲.۲)
عمر باتری
(دقیقه : ساعت)
۷:۲۸۸:۲۵
وزنحدودا ۱۳۵ گرمحدودا ۱۶۴ گرم
سازگاری با ۵GSub 6Ghz, mmWaveSub 6Ghz, mmWave
مقایسه ایفون ۱۲ مینی با ایفون ۱۲

مقایسه ایفون ۱۲ مینی با ایفون ۱۲ : شباهت ها

ایفون ۱۲ و ایفون ۱۲ مینی با هم چند تفاوت دارند و به آن ها در ادامه خواهیم پرداخت. اما در مقایسه ، این دو مدل با هم شباهت های زیادی دارند ؛ از ظاهر گرفته تا نحوه عملکرد آن ها. حال به شباهت های ایفون ۱۲ با ایفون ۱۲ مینی می پردازیم:

پردازنده :

یک پردازنده A14 Bionic به تمامی مدل های ایفون ۱۲ ، از ایفون ۱۲ مینی تا ایفون ۱۲ پرو مکس ، قدرت بخشیده است. در نتیجه هر دو مدل عملکردی شبیه به هم دارند ، مخصوصا از از جایی که اپل در هر دو مدل میزان یکسانی RAM قرار داده است. اپل به صورت رسمی اطلاعاتی در مورد عملکرد و ارقام برای RAM گوشی ها منتشر نکرده است و این اطلاعات در بررسی های جداگانه بر روی گوشی ها به دست آمده است. به عنوان مثال هنگامی که شما با گوشی ها می خواهید یک فایل ویدئو با کیفیت ۴K را ترنس کد ( Transcode ) کنید، این فرآیند با ایفون ۱۲ حدودا ۲۶ ثانیه طول می کشد و با ایفون ۱۲ مینی تقریبا ۲۷ ثانیه.

در کل باید بگوییم که اگر شما هر دو گوشی را در کنار هم قرار دهید و با هر دو یک برنامه یکسان را اجرا کنید ، هیچ تفاوتی را نخواهید دید.

یادداشت :Transcoding تبدیل مستقیم دیجیتال به دیجیتال یک رمزگذاری به یک رمزگذاری دیگر است. با ترنس کد شما می توانید با حفظ کیفیت ، اندازه و حجمی که یک فایل اشغال می کند را کاهش دهید.

مقایسه ایفون 12 مینی با ایفون 12 از لحاظ پردازنده
مقایسه ایفون ۱۲ مینی با ایفون ۱۲ از لحاظ پردازنده و اجرای برنامه ها

اتصال ۵G

درست همان طور که تمامی مدل های ایفون ۱۲ از پردازنده A14 Bionic بهره می برند ، همگی قابلیت اتصال به ۵G را نیز دارند. این به معنی تمامی انواع اتصال ۵G است زیرا اپل پشتیبانی برای تمامی باند ها را در تمام مدل های ایفون ۱۲ قرار داده است.

در نتیجه هم ایفون ۱۲ مینی و هم ایفون ۱۲ می توانند با هر نوع از شبکه ۵G کار کنند.

دوربین ها

اپل یک سری تغییرات نهفته در لنز های مختلف مدل های ایفون ۱۲ پرو ایجاد کرده است که منجر به گرفتن عکس های متفاوت تر با لنز های telephoto می شوند. اما چنین تغییراتی در ایفون ۱۲ و ایفون ۱۲ مینی وجود ندارند.

هم ایفون ۱۲ مینی و هم ایفون ۱۲ از دو دوربین پشتی بهره می برند ؛ یک لنز زاویه عریض ۱۲ مگاپیکسلی با روزنه بزرگ تر f/1.6. و یک لنز ultrawide با ۱۲ مگا پیکسل. همراه با روزنه f/1.6 در دوربین اصلی ، اپل یک لنز ۷-element نیز به کار برده و این تغییرات باعث می شوند عملکرد دوربین در نور کم ۲۷ درصد بهبود یابد.

مقایسه ایفون 12 مینی با ایفون 12 از لحاظ دوربین
مقایسه ایفون ۱۲ مینی با ایفون ۱۲ از لحاظ دوربین

تغییرات نرم افزاری نیز در هر دو مدل شبیه به هم هستند. ایفون ۱۲ مینی و ایفون ۱۲ از ارتقاء هایی که اپل در Deep Fusion و Smart HDR برای تصاویر با جزئیات بیشتر نسبت به عکس های گرفته شده با مدل های قدیمی تر اعمال کرده است ، پشتیبانی می کنند.

مقایسه ایفون ۱۲ مینی با ایفون ۱۲ از لحاظ صفحه نمایش

اگر برای چند لحظه تفاوت اندازه در ابعاد صفحه نمایش را در نظر نگیریم ، می توانیم بر این مسئله که اپل در تمامی مدل های ایفون ۱۲ از صفحه نمایش OLED استفاده کرده است ، تمرکز کنیم. این موضوع تغییر بزرگی نسبت به مدل های سال های گذشته است مانند ایفون ۱۱ و ایفون XR که با صفحه LCD ساخته شده اند.

هم ایفون ۱۲ مینی و هم ایفون ۱۲ یک رفرش ریت ۶۰Hz را ارائه می دهند. البته این رقم آنچنان رقم چشمگیری نیست زیرا گوشی های موبایل زیادی رفرش ریت های بهتر و سریع تری نسبت به این مدل های ایفون ارائه می دهند.

مقایسه ایفون 12 مینی با ایفون 12 از لحاظ صفحه نمایش
مقایسه ایفون ۱۲ مینی با ایفون ۱۲ از لحاظ صفحه نمایش

نتایج بررسی های آزمایشگاهی از نمایشگر های ایفون ۱۲ و ۱۲ مینی نیز نتایجی شبیه به هم داشتند. ایفون ۱۲ ، ۱۱۴.۵ درصد از طیف رنگی sRGB را دریافت می کرد و برای ایفون ۱۲ مینی این رقم ، ۱۱۷.۸  درصد است. تفاوت کمی آشکار تر در میزان روشنایی بود. هنگام بررسی های مان با یک نورسنج ، ایفون ۱۲ کمی روشن تر است. ایفون ۱۲ دارای ۵۶۹ واحد روشنایی صفحه نمایش ( nit ) بود و ایفون ۱۲ مینی دارای ۵۰۵ واحد روشنایی بود.

طراحی

اپل از طراحی زیبا و خوب برای ایفون ۱۲ مینی ارزان قیمت تر ، صرف نظر نکرده است. این مدل درست از همان متریال استفاده شده در ساخت ایفون ۱۲ ، ساخته شده است از جمله محافظ صفحه سرامیکی که اپل ادعا می کند که چهار برابر مدل های قبلی در برابر زمین خوردن مقاوم است. هم ایفون ۱۲ مینی و هم ایفون ۱۲ دارای نرخ ضد آب بودن IP68 را دارند که به این دو مدل اجازه می دهد در عمق ۶ متری و برای ۳۰ دقیقه سالم باقی بمانند.

مقایسه ایفون ۱۲ مینی با ایفون ۱۲ : تفاوت ها

درست است که این دو مدل شباهت های زیادی با یکدیگر دارند اما یک سری تفاوت های قابل ذکر نیز وجود دارند.

قیمت

صفحه و باتری بزرگ تر باعث می شوند که قیمت ایفون ۱۲ حدودا ۱۰۰ دلار از ایفون ۱۲ مینی بیشتر باشد. در حال حاضر قیمت پایه ایفون ۱۲ در بازار جهانی ۷۹۹ دلار است و مدل آنلاک شده آن ۸۲۹ دلار. قیمت پایه ایفون ۱۲ مینی ، ۶۹۹ دلار است و برابر با قیمت پایه مدل ایفون ۱۱ قدیمی تر می باشد. قیمت مدل آنلاک شده ایفون ۱۲ مینی ۷۲۹ دلار است.

اندازه صفحه نمایش

همان طور که اشاره کردیم ، ایفون ۱۲ یک صفحه نمایش ۶.۱ اینچی دارد و اندازه صفحه نمایش ایفون ۱۲ مینی حدودا ۵.۴ اینچ است که برای علاقه مندان به گوشی های کوچک تر می تواند بسیار جذاب باشد. یکی از نکات جالبی که اپل در مورد  ایفون ۱۲ مینی به کار برده است این است که با این که ایفون ۱۲ مینی صفحه نمایش بزرگ تری نسبت به ایفون SE دارد ، مدل مینی هم کوتاه تر و هم کم عرض تر از مدل SE است.

مقایسه ایفون 12 مینی با ایفون 12 از لحاظ اندازه صفحه نمایش
مقایسه ایفون ۱۲ مینی با ایفون ۱۲ از لحاظ اندازه صفحه نمایش

همان طور که می شود تصور کرد، تفاوت در اندازه صفحه نمایش نیاز به تفاوت در ابعاد گوشی دارد. ایفون ۱۲ با ابعاد  5.8 x 2.8 x 0.29 اینچ به نحو قابل توجهی بزرگ تر و عریض تر از ایفون ۱۲ مینی با ابعاد ۵.۲ x 2.5 x 0.29 اینچ است. هم چنین ایفون ۱۲ حدودا ۳۰ گرم از ایفون ۱۲ مینی سنگین تر است.

باتری

این تفاوت در مقایسه ایفون ۱۲ مینی با ایفون ۱۲ مطمئن یکی از مهم ترین فاکتور های تمایز این دو مدل است. ایفون ۱۲ مینی یک باتری کوچک تر از ایفون ۱۲ دارد. این اطلاعات رسمی نیست زیرا اپل ابعاد باتری ها را اعلام نکرده است اما در بررسی ها و کالبد شکافی ها معلوم شد که مینی از یک باتری ۲,۲۲۷ mAh و ایفون ۱۲ از یک باتری ۲۸۱۵ mAh بهره می برند.

طبق این آمار ، ایفون ۱۲ مینی چندان عمر باتری بالایی ندارد. در تست های ما ایفون ۱۲ مینی حدود ۷ ساعت و ۲۸ دقیقه دوام آورد. نه تنها این رقم حدود ۲.۵ ساعت از مقدار میانگین برای گوشی های هوشمند کمتر است ، پایین تر از ۸ ساعت و ۲۵ دقیقه باتری ایفون ۱۲ قرار می گیرد.

مقایسه ایفون 12 مینی با ایفون 12 از لحاظ باتری
مقایسه ایفون ۱۲ مینی با ایفون ۱۲ از لحاظ باتری

البته لازن به ذکر است که عمر باتری با خاموش کردن ۵G قابل بهبود است. هنگامی که ایفون ۱۲ را با اتصال ۵G خاموش تست کردیم ، این گوشی رقم بهتر از میانگین ۱۰.۵ ساعت را ثبت کرد. البته ۵G یکی از مهم ترین ویژگی های گوشی های ایفون ۱۲ است و کمتر پیش می آید کسی فقط به دلیل افزایش عمر باتری ، ۵G را خاموش کند. مگر کسانی که در نقاطی زندگی می کنند که چندان پوشش ۵G وجود نداشته باشد.

سرعت شارژ Magsafe

یکی از تغییراتی که اپل به صورت رسمی آن را تایید کرده است ، این است که ایفون ۱۲ و ایفون ۱۲ مینی هنگام استفاده از لوازم جانبی Magsafe با سرعت های متفاوتی شارژ می شوند. هنگامی که ایفون ۱۲ با سرعت ۱۵ وات با Magsafe شارژ می شود ف ایفون ۱۲ مینی حداکثر با سرعت ۱۲ وات شارژ می شود.

هیچ دلیل رسمی برای این تفاوت ارائه نشده است اما به نظر می رسد دلیل این سرعت کمتر برای ایفون ۱۲ مینی ، جلوگیری از بیش از حد داغ شدن گوشی کوچک تر هنگان شارژ شدن است.

مقایسه ایفون ۱۲ مینی با ایفون ۱۲ : کدام را بخریم ؟

ما در مقایسه ایفون ۱۲ مینی با ایفون ۱۲ ، این دو گوشی را بسیار نزدیک و شبیه به هم یافتیم و فاکتور نهایی برای انتخاب از بین این دو مدل ، سلایق شخصی شماست. اگر شما گوشی همراه با صفحه کوچک تر و پرداخت هزینه کمتر ولی بهره بردن از ویژگی های کلیدی را ترجیح می دهید ، ایفون ۱۲ مینی بهترین انتخاب برای شماست. اما اگر اندازه بزرگ تر صفحه نمایش و باتری قوی تر برای شما مهم تر است ، ایفون ۱۲ برای شما مناسب تر است.