قیمت روز محصولات اپل

۱۰ فیلم جنگی کمدی سیاه که ارزش تماشا دارند

فیلم جنگی کمدی

اضافه کردن شوخ طبعی به یک فیلم جنگی امری بسیار سخت است زیرا جنگ موضوعی است که میزان تلخی اش در اکثر مواقع جایی برای شوخی و طنز باقی نمی گذارد. اما تم کمدی سیاه در یک فیلم جنگی بسیار عالی جای می گیرد و انگار این دو سبک برای تکمیل هم ساخته شده اند. استنلی کوبریک یکی از معروف ترین کارگردانان است که با فیلم Full metal Jacket خود، برای ما ژانر فیلم جنگی کمدی را معنی کرد. شما در این فیلم به وضوح یک شاهکار جنگی با شوخ طبعی هایی تاریک خواهید دید.

خرید گیفت کارت نتفلیکس با قیمت مناسب-کلیک کنید

ما در این مطلب ده فیلم جنگی کمدی سیاه را معرفی می کنیم که در کنار جذابیت فیلم های جنگی ، حس شوخ طبعی را نیز به نگاه شما هدیه می دهند.

۱۰- فیلم Full Metal Jacket (1987)

فیلم Full Metal Jacket

چه شما فیلم باز باشید و یا فقط در مواقع فراغت فیلمی را برای تماشا انتخاب کنید، غیر ممکن است که نام استنلی کوبریک را نشنیده باشید. این کارگردان نوآور و تاثیرگذار فیلم های شاهکار و درخشانی در کارنامه دارد. یکی از خصوصیات کوبریک تاثیری ناپذیری او از سیاست های ایالات متحده است. در فیلم جنگی کمدی Full Metal Jacket ما می بینیم که او قصد داشته است که ماهیت اصلی ایالات متحده در جنگ با ویتنام را به نشان دهد و به دنبال معصوم جلوه دادن این کشور به مانند دیگر آثار هالیوودی نیست.

Full Metal Jacket در حقیقت دو فیلم است. نیمه اول فیلم، داستان گروهی از سربازان تازه وارد به یک کمپ آموزش را نشان می دهد که برای کشتن تعلیم داده می شوند و غرور و فردیت آن ها گرفته می شود. کوبریک در این فیلم از یک سرهنگ آموزشی در دنیای واقعی برای ایفای نقش سرهنگ خشن فیلم ، هارتمن، استفاده کرد که جمله های بداهه این شخصیت صحنه هایی ماندگار در تاریخ سینما خلق کرده است.

در نیمه دوم فیلم، این سربازان به ویتنام فرستاده می شوند. در آن جا آن ها در کنار فردیت خود ، انسانیت را نیز از دست می دهند. این فیلم مملو است از صحنه های تلخ اما در کنار آن ها لحظات با حس شوخ طبعی نیز وجود دارد که این فیلم را تبدیل به یک فیلم جنگی کمدی شاهکار ، می کند.

۹- فیلم Kelly’s Heroes (1970)

فیلم Kelly’s Heroes

هنگامی که یک افسر آلمانی در حال مستی اطلاعاتی درون سازمانی مربوط به یک گنجینه طلای ذخیره شده نازی ها را به چند سرباز آمریکایی می گوید، جوخه این سربازان تصمیم می گیرند به صورت مخفیانه به پشت خطوط آلمان ها بروند و آن گنجینه را بدزدند. این فیلم جنگی کمدی گروه بازیگری بسیار خوبی را در کنار هم جمع کرده است که از میان آن ها می توان کلینت ایستوود، دان ریکلز و دونالد سوترلند را نام برد.

۸- فیلم Three Kings (1999)

فیلم Three Kings

جورج کلونی ، آیس کیوب و مارک والبرگ در فیلم جنگی کمدی Three Kings به کارگردانی دیوید او.راسل هنرنمایی می کنند. این سه نقش یک گروه سه نفری از سربازان ارتش آمریکا را دارند که در اواخر جنگ خلیج در مورد یک گنجینه طلا می شنوند که بر طبق افسانه ها در نزدیکی پایگاه آن ها قرار دارد.

این فیلم یکی از جذاب ترین و بهترین آثار این سبک است که از شوخ طبعی جالبی نیز بهره مند می باشد. بر طبق گفته های کارگردان، رئیس جمهور وقت ایالات متحده یعنی بیل کلینتون آن قدر از این فیلم خوشش آمده بود که این فیلم را برای کارکنانش در کاخ سفید به نمایش گذاشت.

۷- فیلم Catch 22 (1970)

فیلم Catch 22

رمان کلاسیک Catch 22 نوشته جوزف هلر یکی از دلخراش ترین آثار ضد جنگی است که تا به حال نوشته شده است. این رمان چندین بار مورد اقتباس قرار گرفته است که جدید ترین آن ها مینی سریال جورج کلونی است که برای شبکه Hulu ساخته شده است.

مایک نیکولز دو سال را به صورت کامل صرف نوشتن فیلنامه ای بر اساس این رمان کرد تا هیچ کدام از تم های پیچیده نوشته گلر در فیلنامه از دست نرود. نتیجه فیلم بسیار خوبی است که تیم بازیگری بسیار خوبی دارد که از آن ها می توان آلن آرکین ، باب نیوهارت، جان وویت و اورسون ولس را نام برد.

۶ – فیلم To Be Or Not To Be (1942)

فیلم To Be Or Not To Be

داستان فیلم جنگی کمدی سیاه ارنست لوبیش، حول گروهی از بازیگران در شهر ورشو لهستان است که تحت اشغال نیرو های نازی هاست. این بازیگران از قابلیت های خود برای ساده لوح نشان دادن نیرو های اشغالگر استفاده می کنند. این فیلم اقدامی بسیار جسورانه و شجاعانه بود زیرا هنوز در حالی که نازی ها لهستان را تحت اشغال داشتند ، فیلم با مایه کمدی در مورد مسخره کردن آن ها ساخته شد.

اخبار، نقد و بررسی و معرفی فیلم در وبلاگ انارگیفت

۵- فیلم Inglourious Basterds (2009)

فیلم Inglourious Basterds

کارگردان مشهور و محبوب، کوئنتین تارانتینو، سبک منحصر به فرد خود در تغییر دادن تاریخ را با این فیلم جنگی کمدی به اوج رساند و اقبال زیادی از سوی عموم کسب کرد. این فیلم در مورد دو اقدام همزمان برای به قتل رساندن آدولف هیتلر است. ستاره معروف، برد پیت نقش رهبر یک گروه از سربازان امریکایی یهوودی را ایفا می کند. این گروه به قلب اروپای تحت اشغال نازی ها اعزام می شوند و تا آن جایی که می توانند سرباز آلمانی می کشند.

نقش مقابل برد پیت ، کولونل شرور نیروی اطلاعات نازی ها به نام هانس لاندا با بازی کریستوف والتز است. والتز در ایفای نقش چنان خوب عمل می کند که این شخصیت بی شک در میان بهترین شخصیت های منفی تاریخ سینما وجود دارد و برای این بازیگر اسکار نقش مرد مکمل مرد را به ارمغان آورد. این شخصیت شرور حس شوخ طبعی جذابی دارد و همین باعث شده فیلم پر از خون و خون ریزی تارانتینو در مورد جنگی خانمان سوز ، تبدیل به یک فیلم جنگی کمدی محشر شود.

۴- فیلم Inglourious Basterds (1978)

فیلم Inglourious Basterds 1978

کوئنتین تارانتینو نام فیلم معروف خود را از روی این عنوان قدیمی تر برداشته است. این فیلم یک فیلم جنگی کمدی ایتالیایی به کارگردانی انزو جی.کاستلاری است و به خودی خود فیلم بسیار خوب به شمار می رود ولی به معروفیت فیلم ساخته سال ۲۰۰۹ نیست. این فیلم در مورد چند سرباز آمریکایی اسیر است که تصمیم می گیرند در مسیرشان به سوییس یک کلاهک جنگی نازی ها را سرقت کنند. در این فیلم نیز شاهد سکانس های تلخی هستیم اما به همراه آن ها صحنه هایی خنده دار مثل نقش بازی کردن آمریکایی ها به عنوان سربازان آلمانی نیز وجود دارد.

۳- فیلم Stalag 17 (1953)

فیلم Stalag 17

فیلم Stalag 17 یا بازداشتگاه شماره ۱۷ برای ویلیام هولدن جایزه اسکار نقش اصلی مرد را به ارمغان آورد. داستان این فیلم در مورد گروهی از سربازان آمریکایی است که در یک کمپ اسرای جنگی آلمانی محبوس هستند و کمک کم آن ها به این مشکوک می شوند که یک عضو از گروه آن ها یک خبرچین است. این فیلم به کارگردانی بیلی وایلدر است و وایلدر اسکار کارگردانی را برای این فیلم به دست آورد. این فیلم مملو است از کمدی سیاه در دل کمپ های مرگبار نازی ها.

۲- فیلم Dr. Strangelove (1964)

فیلم Dr. Strangelove

این فیلم دومین اثر استنلی کوبریک در لیست ۱۰ فیلم جنگی کمدی است. کوبریک در اصل برای اقتباس از رمان پیتر جورج به نام هشدار قرمز و ساخت فیلمی درام استخدام شد ولی در حین مراحل پیش از ساخت متوجه شد که این داستان آن قدر عجیب و خنده دار است که به عنوان یک فیلم کمدی می تواند موفقیت بیشتری کسب کند و او درست پیش بینی کرد.

در این فیلم، پیتر سلر نقش سه شخصیت جداگانه را بازی می کند و داستان در مورد تلاش های دولت مردان ایالات متحده در شکست دادن اتحاد جماهیر شوروی با یک حمله اتمی است. فیلم دکتر استرنج لاو به صورت گسترده یکی از بزرگ ترین آثار جنگی کمدی و سیاسی به شمار می رود.

۱ – فیلم Apocalypse Now (1979)

فیلم Apocalypse Now

فیلم حماسی فرانسیس فورد کاپولا در مورد جنگ ویتنام ، Apocalypse Now یا اینک آخرالزمان ، در اصل هنگامی که قرار بود جورج لوکاس کارگردان آن باشد ، یک فیلم با تم کاملا کمدی سیاه بود. اما ثمره نهایی ساخته کاپولا که مشکلاتی زیادی در فرآیند تولید برای آن پیش آمده بود بیشتر یک اودیسه عجیب و سورئال در جنگل های جنگ زده ویتنام است. اما همچنان لایه هایی از طنز سیاه و پنهان در آن دیده می شود. به عنوان مثال گروهی از سربازان آمریکایی مانند اکثر فیلم های هالیوودی در مورد جنگ ویتنام روی لبه هلیکوپتر ایستاده اند و در حال نابود کردن یک روستای ویتنامی هستند اما قطعه موسیقی Ride of the Valkyries که ساخته آهنگساز معروف هیتلر است ، در حال پخش است.

این فیلم بیشتر به خاطر بازی خاص و ظاهر عجیب مارلون براندو شناخته می شود. این فیلم میان منتقدان نیز بسیار موجب اختلاف است و بعضی این فیلم را شاهکار و بعضی عنوانی بی سر و ته می دانند. پیشنهاد ما به شما این است که این فیلم را تماشا کنید و قضاوت را بر عهده خودتان می گذاریم.