قیمت روز محصولات اپل

گزارشی از سود شرکت EA – از منفعت در MTX تا فروش ۵۲ میلیونی جنگ ستارگان

شرکت EA

شرکت EA در سال گذشته میلیاردها دلار از MTX (فروش خرده آیتم‌ها در بازی‌های free-to-play) درآمد داشته و اخیرا میزان آن را اعلام کرده است.

استودیو بازی‌سازی EA آمار فروش خود در تعطیلات تا ۳۱ دسامبر را اعلام کرد؛ این استودیو همین‌طور قدرتمندانه به راه خود ادامه می‌دهد. EA همچنین توانسته با بکارگیری از مدل بیزنس MTX به اعداد و ارقام بسیار خوبی دست پیدا کند، اگرچه خبرهای بدی نیز وجود دارد.

سود این شرکت در سه ماه مبلغ $۱.۶۷۳ میلیارد دلار است اما برآوردهای این شرکت عدد $۱.۶۷۵ بود. برای ۱۲ماه آینده، سود شرکت $۵.۹۵۶ تخمین زده شده است که هرساله %۸ به آن افزوده می‌شود. طبق آمار و ارقام، کمپانی EA مبلغ $۱.۱۷۹ در ۱۲ ماه سود داشته که نسبت به سود $۲.۸۳ میلیارد دلاری پارسال آن بسیار کم‌تر است.

خرید گیفت کارت ایکس باکس ارزان – کلیک کنید
خرید گیفت کارت پلی استیشن ارزان – کلیک کنید

این شرکت همچنین تعداد پلیرهای بخش EA Sports خود را اعلام کرده است. طرفداران این بخش در سال گذشته به ۲۳۰ میلیون رسیدند. در دسامبر ۲۰۲۰، روزانه ۶ میلیون نفر در حالت FIFA’s Ultimate Team مشارکت فعال داشته‌اند که در نوع خود رکوردی است.

هرساله به تعداد پلیرهای ایپکس لجندز نیز %۳۰ اضافه می‌شود. در همین حین سیمز ۴ نیز کماکان رکورددار میانگین پلیرهای فعال روزانه، هفتگی و ماهانه در دسامبر ۲۰۲۰ بود. تا به الان تعداد پلیرهای این بازی به رقم ۳۳ میلیون رسیده و هرروز درحال افزایش است.

نتایج سرویس‌های آنلاین شرکت EA بالاتر از حد انتظارات بودند؛ مانند حالت Ultimate Team در بازی‌های ورزشی این استودیو و بازی محبوب آن، ایپکس لجندز. به علاوه، Electronic Arts گفته بازی‌های موبایل (مثل جنگ ستارگان: کهکشان قهرمانان و فیفا موبایل) نیز در دسته‌ی سرویس‌های آنلاین این شرکت پیشرفت چشمگیری داشته‌اند.

سرویس‌های آنلاین یا همان MTX در آینده نیز برای شرکت EA سودمند خواهند بود. در چندماه اخیر سود EA از سرویس‌های آنلاین $۹۵۱ میلیون دلار بود که در مقایسه با فروش $۷۲۲ میلیون دلاری بازی‌های‌اش ۲۰۰میلیون کم‌تر است. سود این شرکت در این چند ماه $۲۱۱ میلیون دلار بوده اما این مقدار بسیار کم‌تر از سود $۳۴۶ میلیون دلاری سال قبل است.

Blake Jorgensen، رییس این کمپانی، گفته آینده بسیار درخشانی در انتظار سرویس‌های آنلاین EA است. او گفت:« ما سرویس‌های خود را ماندگار و استوار بنیان کردیم. پلیرها دهه‌ها است که فیفا و مدن بازی می‌کنند. در ده سال گذشته، سری‌های فیفا رشد مرکب سالانه ۵۰درصدی و سری‌های مدن رشد ۶۰درصدی داشته‌اند. سیمز ۴ برای ششمین سال متوالی است که رشد پلیر دارد. ایپکس لجندز نیز دومین سال پیاپی نیز چنین آمار و ارقامی را تجربه می‌كند. این هنوز آغاز راه برای ایپکس است، در آینده شاهد پیشرفت بیش‌تری برای این بازی خواهیم بود.»

بازی اپکس لجندز

هدف Electronic Arts از راه‌اندازی سرویس‌های آنلاین، بالابردن میزان جذابیت بازی‌های این شرکت است. یکی دیگر از آمار و ارقام خوب این شرکت این بوده است که ۶۲درصد بازی‌های فروش رفته دیجیتال بوده‌اند در صورتی که این عدد درسال قبل تنها ۴۹درصد بود. این رشد واقعا در نوع خود بی‌سابقه است؛ شرکت EA این پیشرفت را مدیون پاندمی کووید۱۹ است. با وخیم‌تر شدن اوضاع، گیمرها ترجیح می‌دهند بازی را از فروشگاه مجازی خریداری کنند تا این‌ که به بیرون از خانه به فروشگاه‌های فیزیکی بروند.

در همان نشست خبری Andrew Wilson تایید کرد که این شرکت قرار است بازی‌های ورزشی بیش‌تری تولید و به بازار عرضه کند. در گزارشی آمده که EA دوباره ساخت سری PGA Tour (گلف) را از سر می‌گیرد. درباره‌ی بازی‌های جدید دیگر هنوز جزییاتی در دست نیست.

کمپانی Electronic Arts با همکاری Lucasfilm Games قرار است بازی‌های بیش‌تری از سری جنگ ستارگان تولید کند. در چند سال گذشته، ۵۲ میلیون نسخه از بازی‌های منتوع جنگ ستارگان از جمله Battlefront، Jedi Fallen Order و … به فروش رفته است و مدیران EA گفته‌اند که بازی‌های بیش‌تری نیز در راه است. از بتل فرانت ۱ و ۲ روی هم رفته ۳۳میلیون نسخه فروخته شده و این عدد برای جدای فالن اوردر ۱۰میلیون نسخه بوده است. به علاوه، سری جنگ ستارگان به تنهایی ۳ میلیارد دلار برای این شرکت سود داشته و جالب است که بدانید سود Galaxy of Heroes به تنهایی ۱ میلیارد دلار بوده است.

در حین این کنفرانس خبری، ویلسون به آینده استودیو BioWare نیز اشاراتی کرد. ویلسون گفت این استودیو در سال‌های اخیر فراز و نشیب‌هایی را تجربه کرده است اما این مشکلات برای هر استودیویی که شروع به نوآوری در محصولات خود می‌کند، رخ می‌دهد. به طور کلی، ویلسون گفت:« برای آینده همکاری این دو استودیو برنامه‌های خوبی در سر دارد.» او همچنین به کناره‌گیری Casey Hudson و Mark Darrah از BioWare اشاره کرد و گفت این اتفاقات لزوما برای ما مشکل تلقی نمی‌شوند و من برای این دو نفر احترام زیادی قائل‌ام. از کلیات صحبت‌های ویلسون می‌توان استنتاج کرد که او نسبت به مدیریت BioWare حس خوبی دارد و با اعتماد به نفس کامل این مسوولیت را پذیرفته است.