قیمت روز محصولات اپل

مشکل دریفتینگ دسته PS5، اشتباه عمدی سونی ؟

چندی پس از عرضه کنسول جدید PS5، بسیاری از کاربران خبر از مشکل دریفتینگ دسته PS5 دادند. در همین راستا شکایتی نیز علیه کمپانی سونی انجام گرفت. حال در کالبدشکافی این دسته به نظر می رسد که سونی از احتمال وقوع مشکل دریفتینگ دسته PS5 اطلاع داشته است اما با این حال باز هم به عرضه کنترلر Dual Sense به همین شکل ادامه داده است.

مشکلات کمپانی سونی با کنترلر Dual Sense کنسول PS5 شاید از آن چه تصور می شد، سخت تر حل شود. به دلیل تنظیم یک شکایت علیه این شرکت در چند هفته گذشته به دلیل مشکل دریفتینگ در جوی استیک های کنترلر Dual Sense، سونی به دنبال راه حل هایی است که بتواند طراحی این دسته بازی مشکل زا را بهبود بخشد. اما متاسفانه، به نظر می رسد سازنده کنسول PS5 برای حل مشکل دریفتینگ کنترلر PS5، راه ساده ای را در پیش نداشته باشد.

نقد و بررسی کنسول PS5- کلیک کنید
خرید گیفت کارت پلی استیشن- کلیک کنید

وجود قطعه مشکل ساز در دیگر کنترلر ها

کانال iFixit در یوتیوب که در تعمیر و بررسی مشکلات و عیب یابی سخت افزار ها و مخصوصا کنسول های بازی تخصص دارد، به تازگی ویدئویی را به اشتراک گذاشته است که بر عواملی که باعث جدی بودن و وخامت مشکل دریفتینگ دسته PS5 تاثیر مستقیم دارند، تمرکز دارد. آن ها در این ویدئو و کالبد شکافی دسته بازی Dual Sense در یافتند که این کنترلر از ماژول های جوی استیکی بهره می برد که در گذشته هم با دریفتینگ مشکل داشته اند. این ماژول ها در ساخت بسیاری از کنترلر های دیگر نیز مانند کنترلر نینتدو سوییچ پرو ، کنترلر ایکس باکس الیت و هم چنین دسته Dual Shock 4 کنسول PS4 ، به کار رفته اند. این دسته ها و به خصوص کنترلر های ایکس باکس و PS4 در گذشته با مشکلات دریفتینگ دسته و پنجه نرم کرده اند.

مشکل دریفتینگ دسته PS5

همین مسئله باعث می شود انتقادات زیادی به کمپانی سونی و تیم سازنده و مهندسی کنسول PS5 وارد شود زیرا این طور به نظر می رسد که این مشکلات از سوی آنان قابل پیش بینی بوده است و آن ها با وجود دانستن این مسئله اقدام به استفاده این ماژول های مشکل ساز کرده اند.

حل مشکل دریفتینگ دسته PS5 کار آسانی نیست

این جویستیک ها را به راحتی نمی توان برای یک جایگزینی سریع برداشت. در دسته Dual Sense ، سیم های موتور پاسخ دهی لمسی به صفحه برد دسته لحیم شده اند و قبل از انجام هر کاری باید این سیم ها را جدا کرد. پس از انجام این کار باید ۱۴ نقطه لحیم خورده دیگر را دوباره ذوب کرد تا بتوان ماژول جوی استیک را به صورت کامل جدا کرد. به غیر از سیم کشی ها به موتور پاسخ دهی لمسی ، به نظر می رسد هیچ کدام از مشکلات به تریگر های جدید دسته که از موتور مخصوص به خود برای اضافه کردن مقاومت انعظاف پذیر استفاده می کنند، مربوط نیست. البته این سیستم فقط چند ماه است که روانه بازار شده است و اعمال تغییرات بسیار محتمل است.

مشکل دریفتینگ دسته PS5

مشکل دیگر دسته Dual Sense کنسول PS5

بررسی ماژول ها روشن کرد که پتانسیو متر هایی در این دسته بازی به کار رفته اند مه به مرور زمان فرسوده می شوند و می توانند منجر به نداشتن ثبات ، اصطکاک بیشتر پلاستیک جوی استیک ها و یک کشیدگی در داخل که باعث می شود جوی استیک دیگر به صورت کامل به مرکز برنگردد، بشوند. البته مشکل برنگشتن جوی استیک به صورت کامل به مرکز و حالت خنثی نیز بسیار مهم است و به عنوان مثال در هنگام بازی مشاهده می کنید که شخصیت شما به یک سمت در حال حرکت است در حالی که در حال استفاده از جوی استیک نیستید. همچنین اخبار حاکی از این است که این تتانسیو متر ها چرخه عمری به میزان چند صد ساعت بازی کردن دارند و عمر آن ها نسبت به بازی ها نیز نتغیر است.

مشکل دریفتینگ دسته PS5

اقدام به تعمیر دسته نکنید!

در انتها باید گفت که این دسته ها تحت گارانتی نیستند و به هیچ وجه شما نباید خوتان اقدام به باز کردن دسته ها و حل مشکل دریفتینگ دسته PS5 کنید. تنها راه حلی که برای این مشکل وجود دارد، خرید یک دسته بازی جدید است که با توجه نوسانات قیمت دلار و گران قیمت بودن ایم کنترلر، چندان راه حلی به صرفه ای نیز نیست.