قیمت روز محصولات اپل

نحوه پاک کردن و آماده سازی مک بوک برای هدیه دادن یا فروش

مک بوک اپل

قبل از فروش یا هدیه دادن مک بوک اپل  باید مراحل مختلفی را برای آن طی کنید. مهم نیست که هدف شما در این زمینه چیست. شاید می‌خواهید که یک مک بوک M1 جدید خریداری کنید و یا از شر سیستم عامل و دستگاه قدیمی خود خلاص شوید. به هر حال شما نیاز دارید که تمامی این کارها را به صورت حرفه ای انجام داده و داده‌های خود را منتقل یا حذف کنید. برای یادگیری این گام‌ها امروز با مجله تخصصی بی نهایت کالا همراه باشید.

در نظر داشته باشید که این فرایند کاملاً ساده است اما ممکن است مدتی طول بکشد، بنابراین مطمئن شوید که قبل از فروش یا هدیه دادن مک بوک اپل، کمی زمان به این مراحل اختصاص دهید. همچنین، این مراحل فقط برای مکینتاش مبتنی بر Intel اعمال می‌شود چرا که چند مرحله این آموزش در دستگاه‌های سیلیکون اپل قابل پیاده سازی نیست.

از مک بوک خود بک آپ بگیرید

آموزش بک آپ گیری مک بوک اپل

احتمالاً تا الان در مورد داده‌های ذخیره شده روی مک بوک خود فکر کرده‌اید و قصد تهیه نسخه پشتیبان از آن را داشته‌اید. اگر این کار را نکرده‌اید، این بخش از آموزش را به عنوان یادآوری در نظر بگیرید. آماده سازی Mac برای انتقال به مالک جدید باید شامل حذف تمام داده‌های موجود در آن به دو دلیل امنیت و حریم خصوصی باشد. اگر نمی‌خواهید  داده‌های خود را برای همیشه از دست بدهید، باید قبل از انجام مراحل اضافی از دستگاه خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

خرید و قیمت روز مک بوک پرو – کلیک کنید

ساده‌ترین روش تهیه نسخه پشتیبان از Mac شما استفاده از ویژگی Time Machine داخلی اپل است. پس با استفاده از این قابلیت نسخه پشتیبان تهیه کنید.

از حساب کاربری خود خارج شوید

خروج از حساب کاربری مک بوک اپل

پاک کردن اطلاعات مک بوک به شما به طور معمول اطمینان می‌دهد که داده‌های شما از دسترس مالک جدید خارج شده‌اند، اما بسته به نسخه macOS که مک بوک شما در حال اجرای آن است، چند مرحله اضافی وجود دارد که ممکن است بخواهید آن‌ها را انجام دهید.

اگر از سیستم عامل OS X Mountain Lion یا نسخه‌های قبلی استفاده می‌کنید از خارج شدن در iMessage به روش زیر اطمینان حاصل کنید:

 • برنامه iMessage را در Mac خود باز کنید.
 • از نوار بالای فهرست، پیام‌ها را انتخاب کرده و تنظیمات برگزیده را انتخاب کنید.
 • در این فهرست، روی iMessage کلیک کنید.
 • در آخر روی خروج از سیستم کلیک کنید.
خرید و قیمت روز مک بوک ایر – کلیک کنید

اگر قصد دارید دستگاهی را که دارای سیستم عامل macOS Mojave یا نسخه قبلی است را تحویل مالک جدید دهید، پس از iTunes نیز خارج شوید.

 • iTunes را باز کنید.
 • در پنجره iTunes، حساب و مجوزها را انتخاب کنید.
 • از فهرست کشویی ، لغو مجوز این مک بوک را انتخاب کنید.
 • برای این کار از شما خواسته می‌شود که شناسه و رمز ورود حساب Apple ID خود را وارد کنید.
 • پس از انجام این کار می‌توانید لغو مجوز را بزنید.
 • در آخر بهتر است قبل از پاک کردن درایو از iCloud از تمامی دستگاه‌ها خارج شوید.

در macOS Catalina و macOS Big Sur،  این فرآیند با کلیک کردن روی نماد Apple در نوار منوی بالا و سپس رفتن به System Preferences> Apple ID انجام می‌شود. از اینجا Overview را انتخاب کرده و سپس بر روی دکمه Sign Out کلیک کنید.

در macOS Mojave و نسخه‌های قبلی این فرآیند مشابه است، اما کمی تفاوت دارد. برای انجام این فرآیند لازم است که نماد Apple را در نوار منو انتخاب کنید، سپس System Preferences را انتخاب کرده و بروی iCloud کلیک کنید.

چند مرحله دیگر برای اعمال تنظیمات نهایی و تحویل مک بوک اپل به مالک جدید

یک قدم که بسیاری از افراد آن را فراموش می‌کنند، تنظیم مجدد حافظه دسترسی تصادفی غیر فرار (NVRAM) و پارامتر RAM (PRAM) قبل از نصب مجدد macOS است. با این حال این بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. با بازنشانی PRAM تنظیمات کاربر خاصی از حافظه Mac شما پاک می‌شود. همچنین برخی از ویژگی‌های امنیتی در سطح عمیق تری را که ممکن است تغییر کرده باشند می‌توانید با این روش بازیابی کنید. در اینجا لازم است که مراحل زیر را انجام دهید:

 • Mac خود را خاموش کنید.
 • Mac خود را روشن کنید و بلافاصله Option ، Command ، P و R را فشار داده و نگه دارید.
 • بعد از حدود ۲۰ ثانیه، می‌توانید این دکمه‌ها را رها کنید.
 • می‌دانید که در صورت مشاهده و ناپدید شدن آرم اپل برای دومین بار در Mac‌های مجهز به T2، فرآیند بازنشانی کار می‌کند.
 • توجه داشته باشید که تنظیم مجدد NVRAM و PRAM با استفاده از این روش فقط در Mac‌های مبتنی بر Intel کار می‌کند. هیچ گزینه ای برای تنظیم مجدد دستی NVRAM در Apple Silicon Macs وجود ندارد.

جمع بندی

شما می‌توانید با کمک این مراحل مک بوک خود را آماده تحویل به مشتری کنید و یا آن را به یکی از دوستان خود هدیه دهید. نظر شما در این رابطه چیست؟ سوالات و نظرات خود در این زمینه را با ما به اشتراک بگذارید.