قیمت روز محصولات اپل

به گفته‌ی مینگ چی کو خودروی اپل نهایتا تا سال ۲۰۲۵ به بازار خواهد آمد

به گفته مینگ چی کو خودروی اپل نهایتا تا سال 2025 به بازار خواهد آمد

مینگ چی کو به عنوان یک تحلیلگر گفت که خودروی اپل تا قبل از سال ۲۰۲۵ به بازار نخواهد آمد و در حال حاضر بر روی بسیاری از جزئیات آن کار می‌‌شود.
گزارشی از زنجیره‌ی تامین مربوط به ماه دسامبر منتشر شده که نشان میدهد تعدادی از کارخانه‌های تولید قطعات خودرو در تایوان برای تولید بالقوه‌ی خودرو در سپتامبر ۲۰۲۱، مشغول انتقال و حمل و نقل سریع برخی قطعات به کمپانی اپل هستند. ادعای گزارش شده به دلایلی مانند فقدان مشخصات مورد نظر برای تولید این محصول مهم و همچنین کمبود زمان برای تولید آن، بعید به نظر می‌رسد و نمی‌دانیم صحت دارد یا خیر…

سه دلیل مینگ چی کو برای نخریدن سهام در شرایط فعلی

در یادداشتی که AppleInsider به سرمایه گذاران داده است، تحلیلگر مینگ چی کو از شرکت TF Securities، نسبت به این ادعایی که باعث ایجاد هیاهوی تبلیغاتی شده است هشدار می‌دهد و می‌گوید که این ادعا، ارزش سهام شرکت‌هایی که در ارتباط با اپل هستند را افزایش داده است. اقدام سرمایه گذاران برای خرید سهام مربوط به خودروی اپل، می‌تواند اقدامی عجولانه باشد که ممکن است تنها در مدت زمانی کوتاه انجام شود و درست نیست! به گفته‌ی مینگ چی کو، برای این گفته حداقل سه دلیل وجود دارد که می‌گوید چرا سرمایه گذاران در حال حاضر نباید این کار را انجام دهند.

سه دلیلی که از عمده ترین مشکلاتی است که «کو» به آن اشاره کرده است شامل موارد زیر می‌باشد:

  1. عدم اطمینان از برنامه‌ی راه اندازی خودروی اپل
  2. کمبود تأمین کننده یا نبود اطلاعاتی در مورد مشخصات خودرو
  3. عدم اطمینان از رقابت شرکت اپل در بازار خودروهای اتومبیل EV/ خودران

در حالی که در گزارش قبلی، TF Securities پیش بینی کرده بود که خودروی اپل در بین سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۵ معرفی و عرضه خواهد شد، آخرین نظرسنجی این شرکت نشان می‌دهد که برنامه‌ی توسعه‌ی فعلی Apple Car مشخص نیست. اگر اپل در سال ۲۰۲۰ شروع به کار کند و همچنین اگر همه چیز خوب پیش رود، احتمالاً می‌تواند در سال‌های بین ۲۰۲۵ تا ۲۰۲۷ یک اتومبیل خودران به بازار عرضه کند!

به گفته مینگ چی کو خودروی اپل نهایتا تا سال 2025 به بازار خواهد آمد

مینگ چی کو می‌نویسد:

به دلیل تغییر شرایط در بازار ماشین‌های EV/ خودران و همچنین استانداردهای با کیفیت بالای شرکت اپل، اگر برنامه‌‌ی راه اندازی خودروی اپل به سال ۲۰۲۸ یا بعد موکول شود نیز جای تعجبی نخواهد داشت!

حدس و گمان‌های بازار در مورد خودروی اپل

این یادداشت این نکته را نیز می‌افزاید که مطالبی که در مورد مشخصات و تامین کنندگان در گزارش‌ها و شایعات ذکر شده است، فقط بخش‌هایی از حدس و گمان‌های بازار هستند و ارتباطی با تأمین کنندگان واقعی اتومبیل اپل ندارد. هنوز در مورد این که بخواهیم در مورد ماهیت و مشخصات آن اظهار نظر کنیم خیلی زود است و نمی‌توان در مورد خصوصیات نهایی این محصول اپل و زمان عرضه‌ی آن صحبتی کرد.

در مورد رقابت این محصول اپل در بازار، TF Securities می‌گوید که عامل اصلی موفقیت خودروی اپل سخت افزار آن نیست، بلکه داده‌های بزرگ هوش مصنوعی آن می‌باشد!
علی رغم ادعاهایی که برای سال ۲۰۲۱ شده است، تحلیلگران دیگری نیز هستند که در مورد زمان عرضه‌ی این محصول نظراتی را ارائه داده‌اند که البته این نظر آن‌ها عمدتا در مورد گزارش دیگری است که می‌گوید شرکت اپل قصد داشت از طرح‌های “next-level” باتری تک سلولی در اتومبیلی استفاده کند که قرار است در سال ۲۰۲۴ تولید شود.

گلدمن ساکس درباره‌ی زمان بندی عرضه‌ی این محصول در سال ۲۰۲۴ نوشت؛ این ایده‌ی خوبی است که Apple Car از خدمات سخت افزاری محصول پشتیبانی کند، اما در این صورت باید این نکته را نیز در نظر داشت که این موضوع باعث می‌شود هزینه‌های عرضه‌ و ساخت اتومبیل بالا رود و سرمایه گذاران را دچار مشکل کند.

تکیه بر یک تولید کننده‌ی دیگر در زمینه‌ی ساخت خودرو

این محصول اپل در ارتباط با مابقی مشاغل اپل که تولید کننده‌ی محصولاتی مانند تلفن همراه و هوم پاد و …است ارتباط کمی دارد و نقاط مشترکشان کم است و این مسئله نیز به عنوان یکی از دلایل احتمالی است که اپل بر آن شده است تا به دنبال راه‌های دیگری برای جایگزینی باشد. از جمله راه‌های جایگزینی که اپل در نظر دارد این است که این شرکت می‌خواهد با تکیه بر یک تولید کننده‌ی دیگر در زمینه‌ی ساخت اتومبیل، یک سری تجربه‌ی کاربری یکپارچه و مناسب در اختیار آن تولید کننده بگذارد.

مورگان استنلی می‌گوید که اپل می‌خواهد با ایجاد هماهنگی در سخت افزار و نرم افزار و سرویس‌ها و خدمات خودروی اپل، برای کاربران تجربه‌ای لذت بخش از رانندگی را ارائه دهد. با در نظر گرفتن این نکته که اپل می‌خواهد پنج فناوری اصلی در زمینه‌ی طراحی پردازنده‌ی پوشش خانه، باتری‌ها، دوربین‌ها، سنسورها و نمایشگرهایی که به طور بالقوه به توسعه‌ی خودرو کمک می‌کند را پیاده سازی کند، می‌توانیم متوجه شویم که محصول Apple Car به عنوان یک پروژه بلند مدت خواهد بود.

کار بر روی فناوری اتومبیل اپل که قبلاً با عنوان “Project Titan” شناخته می‌شد، از سیستم‌های خودران خودرو تا طراحی اتومبیل متغیر بود. تلاش اپل که عمدتا تصور می‌شود تولید یک ماشین الکتریکی است، باعث شده است که در زمینه‌های مختلف مانند طراحی اتومبیل و سایر فناوری‌ها نیز «حق ثبت اختراع» صادر شود و همچنین برای تسریع در تحقیقات خود، مسائلی مانند استخدام کارشناسان و خرید استارتاپ‌های این حوزه را درگیر کرده است.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا اپل خود مسئولیت ساخت خودرو را بر عهده می‌گیرد و یا فقط خدمات هوش مصنوعی آن را ارائه میدهد؟