قیمت روز محصولات اپل

درگیری واتساپ و اپل؛ واتساپ امنیت اپل زیر را سوال برد

امنیت اپل

برنامه‌ی WhatsApp انتقاداتی را در مورد الزام برچسب گذاری privacy (حفظ حریم خصوصی) برنامه‌‌های پیشفرض اپل به اشتراک گذاشت و گفته بود که این کار به دو دلیل عادلانه نیست و امنیت اپل زیر را سوال برد؛ اما اکنون اپل با توضیحی در مورد جزئیات این که با افشای امنیت برنامه‌هایش، چه اتفاقی خواهد افتاد، بزرگترین سوال پیش آمده را پاسخ داده و مساله را حل کرده است.

مشاهده و خرید آیفون ۱۲ پرو – کلیک کنید

اولین مسئله‌ای که فیس بوک (متعلق به WhatsApp) در مورد این برچسب‌های امنیت برنامه‌های اپل با وبسایت Axios به اشتراک گذاشت، این است که به نظر می‌رسد که این برچسب‌ها بر روی برنامه‌های متعلق به خود شرکت اپل که از قبل بر روی سیستم عامل iOS نصب شده‌اند، اعمال نمی‌شود و ابهاماتی را در مورد امنیت برنامه‌های اپل به وجود می‌آورد.

واتساپ می‌گوید این مقررات ضد رقابتی است، زیرا سرویس پیام خصوصی اپل که رمز گذاری شده است یعنی برنامه‌ی iMessage، از قبل در آیفون‌ها نصب شده است و اکنون نیازی به دانلود این برنامه از طریق App Store اپل که به برچسب‌های privacy (امنیت) احتیاج دارد، نیست.

سخنگوی WhatsApp به Axios گفت:

ما فکر می‌کنیم که این برچسب‌ها حتماً در برنامه‌های شخص اول و سوم سازگار هستند؛ در حالی که ارائه‌ی اطلاعات به مردم به روشی که به سادگی قابل مطالعه هستند، شروع خوبی می‌باشد، اما ما اعتقاد داریم که افراد مهم می‎توانند این برچسب‌های “privacy nutrition” را از برنامه‌هایی که جدیداً بارگیری می‌کنند با برنامه‌هایی که از قبل نصب شده‌اند مانند iMessage، مقایسه کنند.

پاسخ اپل به انتقاد واتساپ در مورد امنیت اپل

اپل در حال حاضر از طریق وبسایت Axios پاسخ داده است که برنامه‌هایش از قوانین یکسان با دیگر برنامه‌ها پیروی می‌کنند و جزئیات privacy برای هر برنامه‌ای که در App Store نیز موجود نباشد در وب سایتش در دسترس خواهد بود:

قوانین جدید به طور مساوی برای همه‌ی برنامه‌های iOS، از جمله تمامی برنامه‌های داخلی اپل مانند iMessages اعمال می‌شود. برای آن دسته از برنامه‌های iOS نیز که صفحه اختصاصی در App Store ندارند (مانند Messages)، آن‌ها نیز همان اطلاعات privacy را دارند که در وبسایت اپل در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

واتساپ این موضوع را نیز گفت که برچسب‌های امنیت ناعادلانه هستند، زیرا اطلاعات دقیق و کافی را در بر ندارند به طور مثال «اقدامات محکمی که برنامه‌ها برای محافظت از اطلاعات خصوصی افراد می‌توانند منعکس کنند» را در خود ندارند. گذر زمان این موضوع را مشخص می‌کند که آیا اپل در تکامل این ویژگی که به توسعه دهندگان نیز اجازه دهد تا جزئیات بیشتری مانند این را با کاربران به اشتراک بگذارند، موفق بوده است یا خیر.

اپل از توسعه دهندگان خواسته است تا جزئیات privacy مورد نیاز برچسب‌های جدید را در تاریخ ۸ دسامبر به اشتراک بگذارند. در حال حاضر مشخص نیست که این جزئیات چه زمانی در اپ استور و وبسایت Apple ظاهر می‌شوند.