قیمت روز محصولات اپل

دردسر همیشگی برای آیفون؛ شکایت کاربران از عمر کوتاه باطری آیفون

شکایت کاربران از عمر کوتاه باطری آیفون

گروه مصرف کننده‌ی اتحادیه‌ی اروپا در بلژیک و اسپانیا به خاطر عمر کوتاه باطری آیفون که از آن به عنوان «باتری گیت» نام برده شده است، از اپل شکایت کرد.
کابران زیادی از فرسوده شدن سریع محصولات اپل ناراضی هستند؛ مدل‌های آیفون ۶ نمونه‌ی بارز این دسته از محصولات اپل هستند.
مدت‌ها پیش گزارشاتی رسیده بود مبنی بر اینکه اپل از عمد با هر آپدیت آی او اس عملکرد دستگاه‌های قدیمی را پایین می‌آورد تا کاربران را مجبور به خرید مدل‌های جدیدتر کند! حال خبر رسیده که گروهی از مصرف کنندگان اتحادیه‌ی اروپا به دلیل رسوایی کاهش سرعت آیفون که بیشتر با نام “باتری گیت” شناخته می‌شود، بر علیه اپل، در اسپانیا و بلژیک پرونده‌های قضایی را تشکیل داده‌اند.

مشاهده و خرید آیفون ۱۱ پرو مکس – کلیک کنید

این گروه در روز چهارشنبه در یک خبرنامه‌ی مطبوعاتی اظهار داشت:

گروه مصرف کننده اتحادیه اروپا (Euroconsumers)، پیشروترین سازمان مصرف کننده‌ی اپل در جهان، امروز اعلام کرد که دو پرونده‌ی قضایی را علیه اپل تشکیل داده است. این پرونده‌های قضایی مربوط به مالکان آیفون ۶، ۶ پلاس، ۶ اس و ۶ اس پلاس و با این مضمون که اپل دست به اقدامات تجاری ناعادلانه و گمراه کننده‌ای زده است، می‌باشد! در این دادخواست‌ها به طور میانگین، حداقل ۶۰ یورو (حدود ۷۲.۳۴ دلار) برای هر مصرف کننده‌ی آسیب دیده در بلژیک و اسپانیا خسارت پرداخت می‌شود تا ضرر آن‌ها جبران شود…

پاسخ اپل در مورد عمر کوتاه باطری آیفون

اپل در مورد این شکایت با موضوع “باتری گیت” ادعا کرد که سعی کرده است با استفاده از ویژگی‌های موجود در سیستم عامل iOS، عملکرد و سرعت آیفون ۶، ۶ پلاس، ۶ اس پلاس و آیفون SE را محدود کند تا عمر باتری تلفن حفظ شود و این خسارات را با هزینه‌ای در حدود ۵۰۰ میلیون دلار در ایالات متحده تسویه کرد. اپل همیشه بر این عقیده است که این ویژگی‌های iOS، با استفاده از محدود کردن عملکرد، از خاموش شدن غیرمنتظره و اتلاف باتری آیفون جلوگیری می‌کند.
گروه Euroconsumers، این شکایت را بر اساس گفته‌ی کاربران مناطقی که در بالا ذکر شده و همچنین قسمتی از کاربران در ایتالیا و بر پایه‌ی نارضایتی‌های اخیر کاربران در آمریکا که شامل ۳۳ ایالت از ایالات متحده و منطقه‌ی کالیفرنیا است، نقل می‌کند.

در بیانیه‌ای، Els Bruggeman، رئیس سیاست و اجرای قوانین مصرف کنندگان اتحادیه‌ی اروپا گفت:

کابران زیادی از فرسوده شدن سریع محصولات اپل ناراضی هستند؛ مدل‌های آیفون ۶ نمونه‌ی بارز این دسته از محصولات اپل هستند.

او گفت که این مسئله باعث سرخوردگی و خسارت مالی بسیاری برای کاربران شده است و اپل از نظر زیست محیطی نیز “کاملاً غیرمسئولانه” رفتار کرده است! این شکایات، بعد از ارسال نامه‌ی Euroconsumers برای اپل فرستاده شد. در این نامه که این گروه مصرف کننده اتحادیه‌ی اروپایی، با موضوع «توقف و انصراف» در اوایل سال جاری تدوین کرده بود، از اپل خواسته شده بود که کاربرانش را به نصب آپدیت‌هایی که گوشیشان را کند می کند وادار نکند…

نظر شما در این باره چیست؟ به نظر شما اپل از عمد در عملکرد دستگاه‌های قدیمی مشکل ایجاد می‌کند؟