قیمت روز محصولات اپل

مک‌های کمپانی اپل با نسل دوم نمایشگر تاچ بار همراه خواهند بود

نمایشگر تاچ بار

به نظر می‌رسد که اپل در حال برنامه ریزی یک تکنولوژی جذاب برای نسل آینده‌ی قدرتمندترین نوت بوک خود یعنی Macbook Pro است. در یک برنامه‌ی ثبت اختراع که به تازگی اعلام شده است، اپل می‌گوید که قرار است تکنولوژی Force Touch را به عنوان نسخه‌ی ارتقا یافته‌ی Touch Bar در نسل دوم نمایشگر تاچ بار معرفی کند.

اپل از تکنولوژی Force Touch خود، همراه با اولین نسخه‌ی ساعت هوشمندش در سال ۲۰۱۴ رونمایی کرد.
کمی پس از آن، این ویژگی به همراه ترک پد در MacBook Pro گنجانده شد و با نام ۳D Touch، در مدل‌های آیفون استفاده شد.

مشاهده و خرید مک بوک پرو – کلیک کنید

عملکرد Force Touch

فناوری Force Touch در نمایشگر تاچ بار برای اینکه بتواند قدرت ضربه روی ترک پد را تشخیص دهد به حسگرهای فشار متکی است و برای شبیه سازی صداهای کلیک نیز از بازخورد لمسی استفاده می‌کند. تکنولوژی Force Touch به کابر این امکان را می‌دهد تا بتواند وظایف معمولی صفحه کلید را به مقدار زیادی تنظیم و شخصی سازی کند.

به عنوان مثال، از Force Click می‌توان در موارد زیر استفاده کرد:

  • آدرسی برای فراخوانی نقشه (Map)
  • یک لینک Safari برای دسترسی به پیش نمایش صفحه
  • یک فایل PDF برای فعال کردن حالت ویرایش
  • یک تاریخ تقویم برای ارائه‌ی جزئیات بیشتر
  • یک فیلم با فرمت Quicktime برای سریع‌تر جلو و عقب کردن فیلم
  • یک مکان iMap برای انداختن پین (سوزن)

بسیاری از برنامه‌ها، از جمله ویرایشگرهای موسیقی و فیلم، عملکردهای بی شماری را ارائه می‌دهند که از طریق کنترل‌های Force Touch می‌توان نسبت به استفاده از کلیدهای ترکیبی یا کلیدهای عملکرد، خیلی راحت‌تر به آن‌ها دسترسی پیدا کرد.

اکنون Touch Bar فقط در مدل‌های MacBook Pro با ابعاد ۱۳ و ۱۵ اینچ وجود دارد. این Touch Bar یک نوار OLED است که در بالای صفحه کلید اجرا می‌شود و جایگزین منطقه‌ای می‌شود که کلیدهای عملکرد معمولاً در آن قرار دارند و تغییر عملکرد آن بستگی به برنامه‌های استفاده شده و نوع فعالیت برنامه‌ای که در حال حاضر استفاده می‌شود، دارد. از طریق آن می‌توان بلافاصله به کنترل‌های اصلی سیستم مانند روشنایی صفحه، پخش صدا و ویدیو و میزان صدا، درست به خوبی ورود به سیستم Touch ID ،predictive type ،finder functions، عملکردهای جابجایی و کپی، اسکراب کردن عکس‌ها و ویرایش تصویر دسترسی پیدا کرد .

نمایشگر تاچ بار

شکایت کاربران از Touch Bar

گروهی شکایت دارند که این Touch Bar با ویژگی جدیدش در جای بدی قرار گرفته است و هنگامی که به طور تصادفی لمس می‌شود و باعث انجام یک عمل ناخواسته می‌شود، بسیار عصبی کننده است. در وبسایت ۹to5Mac تبادل نظر و گفتگویی جذاب بین یک طرفدار و یک مفسر انجام شده است.

شخصی به نام Aussiefanboy که از طرفداران است، می‌گوید که این ویژگی برای او بسیار مفید است و تقریبا تمامی عملکردهای موجود در کارش را که مربوط به ایجاد محتوا است را با یک کلیک و یا دابل کلیک انجام می‌دهد.

اما در مقابل Mustrashh پاسخ داد:

من از Touch Bar متنفرم. در اینجا مشکلات اصلی خودم را با این Touch Bar آورده‌ام:

۱. برای استفاده کردن از آن باید از دور به صفحه نگاه کنم.

۲. توسعه دهندگان تمایل به استفاده از کلیدهای عملکردی دارند.

۳. کلیدهای Touch Bar می‌توانند از کار بیفتند یا به عبارتی فریز شوند، اما کلیدهای عملکرد فریز نمی‌شوند.

۴. با Touch Bar نمی‌توانم بر اساس احساس تایپ کنم.

۵. دیدن Touch Bar در زیر نور آفتاب نسبت به فضای باز بسیار سخت‌تر است.

۶. استفاده از Touch Bar عمر باتری را کاهش می‌دهد.

حال چگونه می‌شود این مشکلات را حل کرد؟

اپل مشخص نکرده است که Force Touch جدید ممکن است چه ویژگی‌هایی را ارائه دهد، اما ناظر می‌گوید یکی از عملکردهای آن ممکن است به حداقل رساندن تعداد کلیک‌های تصادفی کاربران با Touch Bar فعلی باشد.
اما مثل همیشه، این موضوع که حتما از ویژگی جدید استفاده خواهد شد مشخص نیست و حتی نمی‌توان گفت که احتمال استفاده از آن در چه زمانی خواهد بود.