قیمت روز محصولات اپل

اپل مالیات اپ استور را برای استارتاپ‌های کوچک نصف می‌کند

اپل مالیات اپ استور را برای استارتاپ‌های کوچک نصف می‌کند

توسعه دهندگان iOS از این بابت زیاد راضی نیستند که اپل با هر فروش برنامه در اپ استور، مقداری از درآمد آن‌ها را برای خود برمیدارد. در حقیقت، تابستان امسال زمانی که Epic Games، توسعه دهنده‌ی بازی محبوب “Fortnite”، تصمیم گرفت تا یک دادخواست بر علیه اپل راه بیندازد، این موضوع برای همه بخصوص برنامه‌نویس‌ها، تبدیل به بحثی مهم شد.
اکنون پس از این همه نگرانی، اپل تصمیم گرفته است مالیات اپ استور خود را برای توسعه دهندگان و استارتاپ‌های کوچک کم کند. اگرچه این تصمیم اپل به بازی‌های Epic Games کمکی نخواهد کرد، اما توسعه دهندگانی که کمتر از ۱ میلیون دلار فروش سالانه دارند، بر طبق این قانون جدید اپل، تنها ۱۵ درصد از هر خرید را به عنوان مالیات به اپ استور می‌پردازند…

این مقدار به اندازه‌ی نیمی از هزینه‌ی معمول ۳۰ درصدی اپل است و این نرخ جدید هم برای بارگیری برنامه‌های پولی و هم برای خریدهای درون برنامه اعمال می‌شود.
با وجود این، هنوز یکسری از توسعه دهندگان بازی‌ها از این سود اپل راضی نیستند…
آخرین اقدام اپل که به طور رسمی «App Store Small Business Program» نامیده می‌شود، یکی از مهمترین موارد قابل توجه در تاریخ بازار دیجیتال است.

اکثریت توسعه دهندگان واجد شرایط قانون جدید هستند

اپل ادعا می‌کند که “اکثریت قریب به اتفاق” توسعه دهندگان iOS واجد شرایط این برنامه و قانون جدید هستند. شرکت Sensor Tower تخمین می‌زند ۹۸ درصد از توسعه دهندگان واجد شرایط باشند.

اپل در مورد این موضوع که چه مقدار از درآمدش تحت تاثیر این قانون جدید قرار می‌گیرد سخنی نگفت، اما گفته شده با توجه به اینکه این موضوع فقط بر کار توسعه دهندگان کوچک تأثیر می‌گذارد، خسارت اپل نباید قابل توجه باشد. در این خصوص Sensor Tower تخمین می‌زند توسعه دهندگانی که واجد این شرایط هستند فقط پنج درصد از درآمد کل App Store را تشکیل می‌دهند.

جالب است بدانید در سال گذشته App Store حدود ۵۰ میلیارد دلار برای اپل درآمد داشت!
از آنجا که این شرکت تمرکز خود را از سخت افزار به سمت خدمات تغییر داده است، App Store نقش اساسی را ایفا کرده است؛ اما با حرکت به جلو، اپل باید به شدت به بازار دیجیتال شاخص خود، به عنوان منبع اصلی درآمدش اعتماد کند.

واکنش‌های مختلف توسعه دهندگان با کاهش مالیات اپ استور

تاکنون، توسعه دهندگان واکنش‌های متفاوتی نسبت به تصمیم اپل برای کاهش مالیات App Store داشته‌اند؛ توسعه دهندگان Indie و استودیوهای کوچک مطمئناً دلیلی برای شکایت ندارند. کاهش کارمزد اپل از ۳۰ به ۱۵ درصد برای توسعه دهندگان کوچک مطمئنا کاهش چشمگیری است که آن‌ها با هر خرید درآمد بیشتری کسب می‌کنند.

اپل، در بیانیه‌ای می‌گوید:

پس انداز به این معنی است که مشاغل کوچک و حتی توسعه دهندگان، با این راه سرمایه‌ی بیشتری برای سرمایه گذاری در مشاغل خود، گسترش نیروی کار خود و ایجاد ویژگی‌های جدید و ابتکاری برای کاربرانشان در سرتاسر جهان خواهند داشت…

بیش از ۱.۵ میلیارد نفر در سراسر جهان از بازار دیجیتال اپل استفاده می‌کنند. طبیعتا این مقدار، سهم بزرگی از بازار است که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد.
با وجود کاهش مالیات اپ استور هنوز بعضی از توسعه دهندگان بازی‌ها خوشحال نیستند که در میان آن‌ها دو مورد Epic Games و Spotify از مهمترین شرکت‌های ناراضی هستند.

در بیانیه‌ی روز چهارشنبه، Spotify گفت:

ما امیدواریم که تنظیم کنندگان با “window dressing” اپل مخالفت کنند و برای محافظت از انتخاب مصرف کننده و همچنین اطمینان از رقابت عادلانه و ایجاد شرایط بازی برابر برای همه، فوراً اقدام کنند.

شکایت Spotify از اپل حدود ۳ سال پیش شروع شد و اکنون نیز این کمپانی مخالف این طرح جدید اپل است!
مایکروسافت نیز شرکت دیگری است که از سیاست‌های App Store، با توجه به سرویس بازی ابری خود، xCloud شکایت می‌کند. اگرچه سیاست اپل در آن زمان مربوط به مسئله‌ی پرداخت نیست، اما در مورد عدم بررسی بازی‌ها و محدود کردن آن‌ها در فروشگاه اپل است؛ به این معنی که بازی‌هایی که از طریق سرویسی مانند xCloud قابل دسترسی هستند در App store مجاز نبودند. سرانجام، اپل سیاست‌های خود را تغییر داد و زمینه را برای پخش این بازی‌ها در iOS فراهم کرد…

اپل همچنین درگیری‌های کوچکتری با شرکت‌هایی مانند Basecamp ،Facebook و WordPress داشته است.
در اینجا، اپل App Store Small Business Program را به عنوان نوعی برنامه‌ی تسکین دهنده‌ی اوضاع به خاطر شیوع COVID 19 تنظیم می‌کند. این شرکت ادعا می‌کند که این برنامه‌ی جدیدش برای پشتیبانی از سازندگان برنامه‌های کوچک در میان مشکلات اقتصادی ناشی از ویروس طراحی شده است.
اما اپل در مورد زمان اجرای این برنامه صحبتی نکرده است و مشخص نیست که این برنامه چه زمانی اجرا خواهد شد…