قیمت روز محصولات اپل

آیفون‌های نسل بعدی Apple از ویژگی تاچ آیدی با استفاده از مادون قرمز، آن هم درست در زیر نمایشگر بهره می‌برند

تاچ آیدی با استفاده از مادون قرمز


اپل با طراحی آیفون X، طراحی آیفون را بازنگری کرد و از ویژگی Face ID به جای Touch ID بهره برد. درست است که اپل از ویژگی Touch ID استفاده نکرده است، اما قرار است نسل جدیدی از این مشخصه را ارائه کند و این بدان معنی است که می‌خواهد تاچ آیدی را با پیشرفت‌های زیادی دوباره راه اندازی کند…

جزئیات ثبت اختراع Apple Touch ID

حق ثبت اختراع جدید اپل در سال ۲۰۱۹ ثبت شد که در حال حاضر توسط اداره‌ی ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا به اپل داده شده است. این فناوری جدید اپل از ویژگی جدید نور مادون قرمز (infrared) استفاده می‌کند و همچنین سنسور لمسی آن در زیر صفحه نمایش قرار می‌گیرد؛ درست مانند سنسور نمایشی که در نمایشگرهای AMOLED وجود دارد.

برای توضیح بخشی از جزئیات تاچ آیدی جدید اپل می‌توان گفت سنسور جدید Apple Touch ID دارای یک سیستم تصویربرداری نوری جدید است که نور Infrared موج کوتاه را از طریق صفحه نمایش منتشر می‌کند. علاوه بر این، یک حسگر حساس به نور در کنار آن قرار می‌گیرد تا بازتابی از صفحه نمایش برای ترسیم تصویر انگشت کاربر دریافت کند.

این فناوری تا حد زیادی به حسگر تاچ آیدی در صفحه نمایش موجود در چندین تلفن هوشمند اندرویدی شباهت دارد. با این تفاوت که فناوری اپل بر نور مادون قرمز موج کوتاه تأکید دارد که به نظر می‌رسد سنسور نسل بعدی Apple Touch ID را تعریف می‌کند.

آنچه که از سنسور تاچ آیدی اپل انتظار می‌رود

در حال حاضر، جزئیات ذکر شده در بالا تنها بخشی از حق ثبت اختراع اپل است. هنوز مشخص نیست که آیا شرکت مستقر در Cupertino، واقعاً از آن برای آیفون بعدی خود استفاده خواهد کرد یا خیر.

اپل در سری‌های آیفون X، آیفون ۱۱ و آیفون ۱۲ از سنسورهای تاچ آیدی چشم پوشی کرده‌است تا به جای آن از ویژگی Face ID پیشرفته بهره‌مند شوند که این امر باعث ایجاد یک تغییر اساسی در طراحی نیز شده است.
گفته می‎شود، اپل در حال توسعه‌ی این ویژگی در سری آیفون‌هایی مانند آیفون SE 2020 است که از نظر قیمت مقرون به صرفه هستند.

در کل آنچه ما می‌دانیم این است که فناوری ثبت اختراع جدید Apple Touch ID می‌تواند در دستگاه‌های آینده‌ی اپل ظاهر شود. حتی این احتمال نیز می‌رود که این ویژگی امنیتی جدید را در طیف وسیعی از iPad نیز مشاهده کنیم، اگرچه اکنون نمی‌توانیم به قطع چنین نظری بدهیم و باید منتظر بمانیم تا ببینیم در آینده چه اتفاقی می‌افتد.