قیمت روز محصولات اپل

رای دادگاه به نفع اپل؛ حذف فورتنایت از اپ استور حق قانونی اپل است

حذف فورتنایت از اپ استور

بر اساس رای دادگاه، حذف فورتنایت از اپ استور حق قانونی اپل است و این موضوع تا حدود ماه می سال ۲۰۲۱ که تصمیم نهایی در این مورد گرفته شود به همین صورت پا برجا خواهد ماند.
این حکم به این معناست که در این مدت تمامی کاربران و گیمرهای بازی Fortnite نمی‌توانند از طریق iPad وiPhone و سایر دستگاه‌های مربوط به اپل، به این بازی دلخواهشان دسترسی داشته باشند و یا این که قادر به پخش آخرین محتوای بازی و یا بارگیری بروزرسانی‌های بعدی نخواهند بود.

بعد از حذف فورتنایت از اپ استور ، Epic Games در ماه آگوست از اپل (AAPL) شکایت کرد. اپل اپیک را به دلیل نقض عمدی شرایط قرارداد مقصر دانست؛ درست زمانی که Epic سعی داشت سیستم پرداخت اپلیکیشن اپل را دور بزند و سعی داشت بازیکنان را ترغیب کند تا از طریق یک بروزرسانی نرم افزاری، بازی را مستقیما از Epic Games خریداری کنند.

درخواست اپیک گیمز از قاضی دادگاه

چون اپل نمی‌توانست ۳۰ درصد از درآمدی که از بازی Fortnite در iOS داشت را کم کند، به خاطر این اقدام Epic Games، بازی Fortnite و همچنین Unreal Engine که آن هم یک نرم افزار متعلق به Epic است و توسط توسعه دهندگان بازی‌ها و هالیوود نیز استفاده می‌شد را ممنوع اعلام کند.
در دادگاه فدرال، اپیک از قاضی Yvonne Gonzalez دستور موقت خواسته بود که Fortnite را به فروشگاه اپل بازگرداند. همچنین خواستار صدور حکمی شده بود که شرکت اپل این اقدامش را در برابر Epic و شرکت‌های وابسته به آن در خارج از کشور جبران کند.

در حالی که بر اساس رای دادگاه در روز جمعه Gonzalez اجازه بازگشت Fortnite به App Store را نداد، او اعلام کرد که اپل نیز نباید شرکت‌های توسعه دهنده‌ی دیگر وابسته به Epic Games و Unreal Engine را مجازات کند.
قاضی Gonzalez در دستور خود نوشت، در این میان نباید اعتماد کاربران به سایر توسعه دهندگان Epic Games و مابقی خدمات از بین برود.

وی نوشت:

درست است که اپیک گیمز و اپل درگیر هستند، اما اختلافات آن‌ها نباید به ضرر کاربران تمام شود…

این حکم چند روز بعد از آن داده شد که کمیته‌ی ضد انحصاری مجلس، گزارشی از سو استفاده‌ی شرکت‌هایی مانند اپل، آمازون، فیس بوک و گوگل از قدرت سلطه‌گری خود ارائه داد.
شکایت اپیک علیه اپل بازتاب برجسته‌ای از این ادعاها شده است.

قاضی نوشت:

این موضوع در مورد قانون ضد انحصاری در ایالات متحده سوالاتی را ایجاد کرده است.

اما در این مرحله، وی افزود که “هنوز بسیاری از موارد ناشناخته باقی مانده و روشن نشده است زیرا هنوز اپیک گیمز مدارکی را ارائه نداده است.” برای اینکه بدانیم آیا در نهایت Epic با ادعاهای ضد انحصاری خود بر ضد اپل موفق خواهد شد یا نه باید منتظر بمانیم…