قیمت روز محصولات اپل

ساعت هوشمند اپل در حال رسیدن به ۱۰۰ میلیون کاربر در جهان

ساعت هوشمند اپل واچ

ساعت هوشمند اپل واچ از زمان رونمایی تا کنون رشد بسیار زیادی کرده و کاربران زیادی رو به خود جذب کرده است. در حال حاضر اپل واچ نزدیک به مرز ۱۰۰ میلیون کاربر رسیده است و پیش‌بینی می‌شود در آینده‌ای نزدیک و با رونمایی اپل واچ سری ۶ و اپل واچ SE مرز ۱۰۰ میلیون کاربر را پشت سر بگذارد. اپل با این پیشرفت به عنوان یک رقیب بزرگ در دسته ساعت‌های هوشمند تبدیل شده است…

در توسعه‌ی اسپیکرها و دستیارهای صوتی و گجت‌های هوشمند از اپل انتظارات زیادی می‌رفت و تحلیلگران در سال‌های اخیر ادعا می‌کردند که اپل فرصت‌های این بازار را از دست داده است! درحالی‌که این غول تکنولوژی و فناوری مسیر متفاوتی از رقبایش را در پیش گرفت و تمرکزش را روی ساعت‌های هوشمند متمرکز کرد که اکنون طرفداران زیادی دارد. در واقع اسپیکر‌های هوشمند نمی‌توانند مانند گجت‌های پوشیدنی ابزار شخصی و حمل‌شدنی به‌ حساب بیایند. در سال ۲۰۱۷، نیل سایبرت، تحلیلگر وب‌سایت Above Avalon به این موضوع اشاره کرد که اسپیکرهای هوشمند آینده‌ی محصولات پردازشی را نمی‌سازند. وی گفت:

تولید کنندگان با ساخت اسپیکرهای هوشمند سعی می‌کنند در دنیای تکنولوژی که آینده‌ی مشخصی ندارد، جزو بهترین‌ها باشند. مصرف‌کنندگان اسپیکر‌های هوشمند مجهز به دستیارهای صوتی دیجیتال را با قیمت ارزان می‌خرند، بدون اینکه از کاربرد دقیق آن‌ها اطلاعی داشته باشند. تحقیقات روی مشتریان نشان می دهد که روند مشخصی در استفاده از این محصولات وجود ندارد. در واقع، اسپیکر‌های هوشمند همان کارهای ابتدایی دستیار‌های صوتی ساعت‌ها و گوشی‌های هوشمند را انجام می‌دهند. تصویری که اکنون از بازار اسپیکرهای هوشمند نشان داده می‌شود، ادعا می‌کند که این محصولات می‌توانند آینده‌ی خوبی داشته باشند؛ درحالی‌که این‌طور نیست!

البته با توجه به فروش ۹۰ میلیونی اسپیکرها و گجت‌های هوشمند در ایالات متحده نمی‌توان نظر این تحلیلگر را کاملا صحیح دانست. در واقع، فروش اسپیکرهای هوشمند به فروش ساعت هوشمند اپل واچ نزدیک است. هر دو محصول برای اهداف متفاوتی عرضه شده‌اند؛ پس نمی‌توان استدلال کرد که گجت‌های پوشیدنی اسپیکرهای هوشمند را شکست داده‌اند.

طبق اطلاعات به دست آمده در حال‌ حاضر، ۳۵ درصد از کاربران آیفون در ایالت ‌‌متحده از اپل واچ استفاده می‌کنند و می‌توان گفت عرضه‌ی این محصول موفقیت‌آمیز بوده است. اگر بخواهیم فروش اپل واچ را با دو محصول پرطرفدار دیگر اپل مقایسه کنیم، آیفون و آیپد در زمان کمتری توانسته‌اند به فروش ۱۰۰ میلیون دستگاه برسند. نگاه‌های بدبینانه‌ی صنعت به عرضه‌ی اولیه‌ی اپل واچ‌ها مبنی‌بر کاهش فروش این محصولات طبیعی است؛ اما با گذشت زمان، آن‌ها توانستند جایگاهشان را به‌دست آورند.

فروش چشمگیر اپل‌ واچ باعث شد که کوپرتینویی‌ها بیشتر در حوزه‌ی سلامت متمرکز شوند و راهکارهای سلامت مانند ضربان قلب، پایش خواب و سطح اکسیژن خون، ردیابی تمرین‌های ورزشی و حتی سرویس جدید فیتنس پلاس را عرضه کنند.

در سال جاری، ساعت هوشمند اپل واچ ۵۵ درصد از سهم بازار جهانی را در گجت‌های پوشیدنی کسب کرد و ظاهرا با عرضه‌ی اپل‌ واچ‌های SE با قیمت ارزان‌تر، می‌تواند به سهم بیشتر از این نیز دست پیدا کند. ناگفته نماند اپل در برنامه‌های بعدی‌اش قصد دارد به حوزه‌ی واقعیت افزوده وارد شود و هدست‌های واقعیت افزوده‌ی اپل گلس را روانه‌ی بازار کند.