قیمت روز محصولات اپل

احتمال پایان یافتن سلطه‌ی موتور جستجوی گوگل توسط APPLEBOT

سال‌هاست که اپل مشخصا در زمینه مدل کسب‌وکار خود جنگ بی ‌سروصدایی را با گوگل به ‌راه انداخته است. مدل تجارت اپل بر پایه ایجاد پروفایلی از کاربران موتور جستجو و سپس فروش حق دسترسی آن به تبلیغ‌کنندگان است. یک وبسایت SEO با نام Coywolf گزارش می‌دهد که ظاهرا اپل در تدارک عرضه‌ی یک موتور جستجو با عنوان فعلی (APPLEBOT) برای کاربران آیفون و مک است؛ اقدامی که اساسا به نفوذ گوگل در پلتفرم‌های تحت مالکیت اپل پایان خواهد داد…

مشاهده و تهیه گیفت کارت استیم – کلیک کنید

افزایش قابل‌توجه سطح فعالیت سرویس‌دهنده وب شرکت اپل موسوم به Applebot و به‌روزرسانی چشمگیر صفحه پشتیبانی About Applebot، شواهدی بر اثبات این ادعا به‌شمار می‌روند! برای مثال اکنون شاهد اضافه شدن قسمتی هستیم که ادعا می‌کند سرویس Applebot نه‌تنها قادر به پیمایش در صفحات HTML است، بلکه همانند گوگل به پردازش صفحات می‌پردازد. همچنین اخیرا چندین فرصت شغلی جدید در زمینه مهندسی موتور جستجو در اپل تعریف شده و قابلیت‌های جستجو در سیستم‌عامل‌های iOS و Mac نیز پیشرفت‌هایی را تجربه نموده است.

مزایای این اقدام برای اپل

به گفته وبسایت Coywolf مزایای چنین اقدامی برای اپل کاملا مشهود خواهد بود:

  • تبلیغ اپلیکیشن‌ها در نتایج جستجو که به سود سرویس‌های اپل بوده و از فشار گوگل بر اپلیکیشن‌های وب در حال توسعه خواهد کاست.
  • تضعیف انحصار گوگل در مقوله جستجو و ضربه قابل‌توجه به درآمدهای این شرکت از حوزه تبلیغات و داده‌کاوی
  • تبلیغ محصولات و خدمات اپل از جمله سرویس‌های دچار مشکل نظیر +Apple News و +Apple TV
  • ادامه روند کنترل و قرنطینه اکوسیستم اپل و وابستگی کاربران به نتایج جستجوی شخصی با یکپارچه‌سازی عمیق سرویس و محصول که صرفا از طریق موتور جستجوی اپل امکان‌پذیر است.
  • توسعه پلتفرم تبلیغاتی اپل به توسعه‌دهندگان برنامه امکان خواهد داد تا از طریق نتایج جستجو به تبلیغ برنامه‌های خود بپردازند.

راه‌اندازی یک موتور جستجوگر به منزله استفاده اپل از سیاست انحصاری روی پلتفرم‌ خود جهت ورود به یک بازار جدید قلمداد می‌شود. به‌عنوان مثال در دهه ۱۹۹۰ نیز شرکت مایکروسافت با اتخاذ رویکردی مشابه اقدام به عرضه یک مرورگر پیش‌فرض جدید روی سیستم‌عامل ویندوز نمود. برای آگاهی آن‌دسته از افرادی که نسبت به توانایی اپل برای کنار زدن گوگل تردید دارند؛ بایستی خاطر نشان کرد که کنترل شدید سیستم‌عامل توسط اپل موجب شده تا میزان استفاده از سرویس اپل مپس در iOS از گوگل مپس پیشی بگیرد. همچنین تعداد مشترکان پولی اپل موزیک در ایالات‌متحده به‌مراتب بیشتر از اسپاتیفای است.